Haber

Peşin ve indirimli ödeme için son günler

ANKARA (İĞFA) – Gelir İdaresi Başkanlığı, 2012 sayılı kanun kapsamında yeniden yapılandırılan borçların ilk iki taksitinin ödeneceğini bildirdi. 31 Temmuz’da sona erecek olan 7440 sayılı Kanun, iki yapılandırmadan yararlanabilmek için her iki taksitin de eksiksiz ödenmesi gerektiğini duyurdu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle mücbir sebep ilan edilen illerde 7440 sayılı Kanun kapsamında yapılacak başvuruların 31 Ekim 2023 tarihine kadar, ilk taksitin ise (peşin ödeme dahil) 30 Kasım 2023 tarihinde, ikinci taksit 2 Ocak 2024 tarihine kadar, diğer taksitler ise takip eden aylarda ödenmelidir.

GİB tarafından yapılan hatırlatmada, başvuru sırasında tercih edilen taksit sayısından daha az taksitle ödeme yapılabileceği, bu durumda ödenecek bedelin ilgili katsayıya göre yeniden düzenleneceği belirtildi.

31/7/2023 tarihine kadar yeniden yapılandırılan borçların tamamının peşin ödenmesi halinde, yeniden yapılandırılan borçlara katsayı uygulanmayacak, Yİ-ÜFE oranlarına göre hesaplanan tutardan yüzde 90 indirim Gerçekleşen idari para cezalarından yüzde 25 indirim, yapılandırılmış borç sadece feri alacak olup, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından %50 İNDİRİM, vergi tahakkuku hariç matrah veya vergi artışından yüzde 10 indirim yapılacaktır.

gib.gov.tr ​​internet adresi üzerinden veya anlaşmalı bankaların kredi kartları, anlaşmalı bankaların banka kartları veya banka hesapları, yurt dışında faaliyet gösteren bankaların kartları, anlaşmalı bankaların şubeleri, alternatif ödeme kanalları, Vergi Dairesi kasiyerleri ve PTT şubeleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu