Ekonomi

Pakistan, Azerbaycan ile LNG Temini Konusunda Esnek Şartlar Anlaşması İmzaladı

Pakistan, Azerbaycan ile sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tedariki konusunda “esnek şartlar” konusunda bir anlaşma imzaladı.

Radio Pakistan’da yer alan habere göre, Lahor’da “Pakistan LNG Limited” ile Azerbaycan enerji şirketi SOCAR arasında esnek bazda çerçeve anlaşma imzalandı.

İmza törenine katılan Başbakan Şahbaz Şerif, anlaşmanın 1 yıl geçerli olduğunu ancak 1 yıl daha uzatılabileceğini belirterek, Azerbaycan’ın her ay LNG kargosu teklif edeceğini ve kabul edip etmemenin Pakistan’a bağlı olacağını sözlerine ekledi.

Şerif, anlaşmadaki rolünden dolayı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e övgüde bulundu.

Pakistan’ın Azerbaycan Havayolları’nın İslamabad, Karaçi ve Lahor’a uçuş iznini onayladığını kaydeden Sharif, bunun iki ülke arasındaki yatırım ve turizmin gelişmesi için önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Petrol fiyatlarındaki küresel artışın ardından Pakistan, ham petrol ithalat kaynaklarını çeşitlendirmek için girişimlere başladı.

Pakistan’ın Rusya’dan ithal ettiği 100 bin ton ham petrolün 45 bin tonunu taşıyan ilk gemi 11 Haziran 2023’te Karaçi’ye gelmişti.

Pakistan Bakanlar Kurulu, 15 Haziran 2023 tarihinde Azerbaycan’dan LNG’yi indirimli fiyatla satın alma anlaşmasını onayladı.

haber-bagcilar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu