Haber

Latin Katolik Cemaati Ruhani Lideri Palinuro: Kışkırtıcılar ve planlayıcılar da aranmalı

İstanbul Sarıyer’de Pazar ayininde silahlı saldırı sonucu 1 kişinin öldürüldüğü Santa Maria Kilisesi’nin bağlı olduğu Latin Katolik Cemaati Ruhani Başkanı Massimiliano Palinuro, sadece faillerin değil, onları azmettirenlerin de cezalandırılmasını talep etti. Saldırının soruşturulmasını planladı.

Saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapan Palinuro, Büyükdere’deki Meryem Ana Katolik Kilisesi’nin İsa’nın Doğuşu Kilisesi’nde meydana gelen saldırıdan İstanbul Katolik Cemaati’nin üzüntü ve endişe duyduğunu belirtti.

Öldürülen şahsın ruhu ve ailesinin tesellisi için dua edildiğini belirten Latin Katolik Cemaati Ruhani Lideri Palinuro, şunları söyledi: “İstanbul Latin Katolik Cemaati Piskoposu olarak yetkililerden Katolik Kilisesi adına rica ediyorum. İşlenen kötülüğün kökünden durdurulabilmesi için toplumun adaleti sağlaması ve olayla ilgili gerçeği araştırıp ortaya çıkarması gerekiyor. Sadece bu suç suçlanıyor.” Sadece faillerin değil, azmettirenlerin, bu saldırıyı planlayanların, İstanbul’da ve aziz Türkiye’de tüm inananların huzur dolu yaşamını tehdit edenlerin de araştırılması gerekmektedir. Ayrıca Hıristiyan toplulukların huzur içinde yaşayabilmeleri ve kiliselerinde huzur içinde ibadet edebilmeleri için yetkililerin güvenliği sağlamaya devam etmesi gerekmektedir. Umarız öyle yaparlar.”

BARTHOLOMEOS’TAN TAZİYELER

Öte yandan Fener Rum Patriği Bartholomeos da saldırı nedeniyle Massimiliano Palinuro’ya başsağlığı diledi.

Patrik Barthomeos, Palinuro’yu arayarak kiliseye düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden kişinin ailesine ve Katolik cemaatine başsağlığı diledi.

Bu trajik olayın aydınlatılması için yetkililerin gerekeni acilen yapacağına inandığını dile getiren Bartholomeos, ülkede toplumsal barışın ve dini cemaatlerin uyum içinde bir arada yaşamasının engellenemeyeceğine dikkat çekti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu