İş

İş dünyasından hükümete ‘iflas’ uyarısı: Konkordato fonu kurun

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, ekonomi ve iş dünyasına ilişkin değerli değerlendirmelerde bulundu. Önder Baran’ın özellikle vurguladığı konulardan biri de mevcut konkordato sisteminin yetersizlikleri ve bu sistemin iyileştirilmesi amacıyla alacaklıları koruyacak bir konkordato fonu kurulması önerisi oldu.

Ekonomim ile Konuşmak Gürsel Baran, şirketlerin finansmana erişimde yaşadıkları zorluklara ve yüksek faizlerin işletmeler üzerinde yarattığı baskıya değindi. Özellikle konkordato sürecinde alacaklı şirketlerin haklarının korunması gerektiğine işaret eden Baran, bu durumun iş dünyası açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

‘Alacaklıları da koruyacak bir konkordato fonuna ihtiyaç var’

Baran, konkordato ilan eden şirketlerin borçlarını ödeyebilmesi için savunma kalkanı oluştururken, alacaklı şirketlerin de bu süreçte mağdur edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, konkordato sisteminin yeniden yapılandırılması gerektiğini ekledi. Bu bağlamda alacaklıları da koruyacak bir konkordato fonu kurulmasını önerdi. Baran fonu kurulmazsa bir şirketin iflastan korunacağı, diğer şirketlerin ise iflas edeceği uyarısında bulundu.

‘ÖNEMLİ BİR ADIM OLACAK’

Baran’ın önerisiyle, konkordato sürecinde alacaklı şirketlerin haklarının daha iyi korunması ve ticari sistemin daha sağlıklı işleyişinin sağlanması amaçlanıyor. ATO Başkanı’nın bu önerisi, iş dünyasında yaşanan bu sorunların çözümüne yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu