Haber

Fırtınanın vurduğu Tirebolu’da felaketin izleri büyük ölçüde silindi.

Fırtınanın vurduğu Tirebolu’da felaketin izleri büyük ölçüde silindi.

GİRESUN – Giresun’un Tirebolu ilçesinde yaklaşık 2 ay önce meydana gelen fırtına ve deniz tahribatının yaraları büyük ölçüde silindi.

Giresun’un Tirebolu ilçesinde 27 Kasım 2023’te meydana gelen fırtınada, dalga seviyelerinin artması sonucu şehir içi yol, sahil yürüyüş alanı ve çok sayıda iş yeri hasar gördü. Altyapı ve şehir içi yol inşaatının ardından zarar gören işyerlerinin yeniden hizmete açılması için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Dalga seviyelerinin artması sonucu ilçede birkaç yılda bir bu tür afetlerin yaşandığına dikkat çeken Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır, “Son deniz felaketinde yaklaşık 10 milyon liralık hasar tespit edildi. Belediye olarak, Sahil yürüyüş alanı, şehir içi yol ve çevre düzenlemesi gibi hasarlar onarıldı.” Ancak en çok zarar gören esnafımızın henüz iyileştiğini söyleyemeyiz. Bu küçük esnafın imkanları kısıtlı olduğundan toparlanmaları zaman alıyor. Belediye olarak elimizden geleni yapıyoruz. Devletimiz de bu konuda desteğini gösterdi ama tabii ki boşluğu doldurmuyor.”

Kalıcı çözüm için önlem alınması gerektiğini belirten Belediye Başkanı Takır, “İlçemizde birkaç yılda bir dalga seviyelerinin artması sonucu kıyı bölgesinde ciddi hasarlar meydana geliyor. Önemli olan bu dalgaların önlenmesi için kalıcı çözümler bulmaktır. Bu hasarların tekrarlaması söz konusu değildir. Bu amaçla bu tehlikeli bölgeye bir veya iki adet dalgakıran kurulur.” “Yapılması gerekiyor. Belediyemizin bunu yapacak yetkisi ve imkânı yok. Bu konuda ilgili bakanlıklarımızdan destek bekliyoruz. Aksi takdirde bu tür felaketlere maruz kalmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu