Haber

Yeşilırmak’ta su samuru ailesi görüldü, vatandaşlar yayın balığı sandı

Yeşilırmak’ta su samuru ailesi görüldü, vatandaşlar yayın balığı sandı

AMASYA Amasya’dan geçen Yeşilırmak’ta nesli tehlike altında olan su samuru ailesine rastlanıldı. Nehir kenarında balık tutmaya çalışan bir vatandaş önce yayın balığı sandığı sürü halindeki canlıların su samurları olduğunu fark edince onları cep telefonu kamerasıyla görüntüledi.

“Amasya’da birinci kere görülüyor”

Akşam saatlerinde suyun içinde hızlıca hareket eden 8 su samurunu ilk fark ettiğinde yayın balığı sandığını belirten Ömer İsmail Hakkı Elverdi, “Yayın sandım. Bol olduğunu görünce avın düzgün geçeceğini düşündüm. Sonradan su samurları olduğunu anlayınca çok hoşuma gitti. Zira Amasya’da birinci kez görülüyor” dedi.

Samurların zarar görmemesi için olta iğnelerini hemen topladığını anlatan Elverdi, “Ardından telefonumla imgelerini almaya çalıştım. 8 tane saydım. Jenerasyonu tehlike altında olan bir cins olduğunu duymuştum. Kentimizin içinde yaşadığını görünce açıkçası çok sevindim” diye konuştu.

“Samur kardeşlerim balıklardan bize de bırakın. Hepsini yemeyin”

Amatör balıkçılar Şirin Köprüsü civarında fark edilen su samurlarının bölgedeki balıkları avlamaları dolayısıyla bugünlerde evlerine elleri boş halde dönüyor. Doğayı güzelleştirdiklerine dikkat çektiği samurlara seslenen işçi emeklisi Ali Şahin de “Samur kardeşlerim balıklardan bize de bırakın. Hepsini yemeyin” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu