Haber

Yalova’da Yaban Hayvanlarıyla Mücadele Besleme Çalışmasıyla Sergilendi

Doğa Savunma ve Milli Parklar (DKMP) Yalova Şube Müdürlüğü ekiplerinin yemleme çalışmalarında kullandığı kamera tuzakları, şahin ve kuzgunların yemi kapma çabalarını görüntüledi.

Bölgenin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle yaklaşık 10 gündür yemleme çalışmaları yürüten DKMP Yalova Şube Müdürlüğü, kurduğu kamera tuzaklarıyla yem bırakılan bölgelerdeki yaban hayatını kayıt altına alıyor.

Yemi arazi araçlarıyla şehrin en yüksek bölgesi olan Beşpınar mevkisine götüren gruplar, belirlenen alanlara tavuk, sebze, meyve, saman, yonca, mısır ve besi yeminden oluşan yaklaşık 13,3 ton yem bıraktı. Kurulan kamera tuzaklarını inceledi.

Şahin ve kuzgunların yiyecek kapma çabaları, vahşi hayvanların doğada bırakılan yemlerden yararlandığı kamera kapanı sahnelerine de yansıdı.

DKMP Yalova Şube Başkanı Esra Keskin Uzuner, gazetecilere yaptığı açıklamada, çetin kış koşullarında yabani hayvanların yerleşim bölgelerine inmesini engellemek amacıyla yapılan yemleme faaliyetinin amacının bu olduğunu söyledi.

Yaklaşık 10 gündür yemleme yaptıklarını anlatan Uzuner, “Şu ana kadar Yalova’da birçok noktada yemleme çalışması yapıldı. Mısır, besi yemi, tavuk, meyve, yonca olmak üzere 13 bin 300 kilogram yemi piyasaya sürdük. Yemleme çalışmaları sırasında yabani hayvanları da doğaya saldık.” “Teknik personelimiz yaban hayatını izlemek için kameralı tuzaklar kuruyor. Bu sayede Yalova’daki yabani hayvanların açlıktan ölmesinin ve yerleşim yerlerine konmasının önüne geçiyoruz.” dedi.

Kamera tuzaklarını kuran teknisyen Mehmet Emin Sağlam, proje kapsamında kurdukları fotokapanlarla çakal, tilki, yaban domuzu ve kızıl şahin, kuzgun, ötücü kuş gibi kuş türlerinin beslenmesini de takip ettiklerini belirtti. yemleme işi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu