Ekonomi

Vergi affında açıklanan takvim

SGK borçlarının silinmesi, vergi cezaları, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçişleri, idari para cezaları ve tahsilat kredisi borç faizlerini kapsayacak vergi affı konusu yeniden gündeme geldi.

AK Parti Kümelenme Başkanvekili Mustafa Elitaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kamu Borçlarının Yeniden Yapılandırılması Dahil Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Teklif’e ilişkin sunum yaptı.

Elitaş, Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı’na sunulacak teklifle deprem bölgesi için düzenleme yapılacağını söyledi. Deprem bölgesinde bulunanların ‘Veraset ve İntikal Vergisi’nden’ muaf tutulacağını belirten Elitaş, deprem bölgesindeki işveren ve çalışanlara yapılacak 50 bin liraya kadar yapılacak nakdi yardımların sigorta primi ve vergisine tabi olmayacağını kaydetti.

Elitaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kamuya karşı yükümlülüklere ilişkin tüm talepleri titizlikle inceledik, ihtiyaçları tespit ettik ve bu alanda yapılabilecek düzenlemeleri tereddütsüz yaptık. Vatandaşlarımızın yeniden yapılanma talepleriyle karşı karşıyayız. Vergi dairelerindeki her türlü borçları yeniden yapılandırma kapsamına aldık.

Elitaş, 31 Aralık 2022 tarihini esas aldıklarını belirterek, kesinleşmiş alacaklar, kesinleşmemiş veya dava aşamasında olan alacaklar, inceleme ve değerlendirme süreçleri tamamlanmış alacaklar şeklinde tahsilat yapılabileceğini açıkladı. devam eden, pişmanlık ve mahiyette yapılacak beyanlar üzerine ödenecek alacaklar.

Elitaş, ödemelerin nasıl yapılacağına ilişkin şu bilgileri verdi: “Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyenler 30 Nisan 2023 tarihine kadar ilgili idareye başvurarak yapılandırma tutarlarını peşin veya taksitli olarak ödeyebilecekler. İlk taksit ödemeleri mayıs ayında yapılacak.Bu kampanya ile vatandaşların uzun vadeli taksit taleplerini de yerine getiriyoruz.2021’deki yapılandırmada 36 ay 18 taksit oldu.Mevcut kampanyada bu mümkün. 48 ay, 4 yıl yani her ay ödeme yapmak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu