Haber

Van’da 7 aylık bebeğin kafatasındaki şekil bozukluğu ameliyatla düzeltildi

Van’da 7 aylık bebeğin alnının ön kısmının erken kapanması nedeniyle kafatasındaki şekil bozukluğu, 5 saatlik trigonosefali ameliyatıyla düzeltildi.

İpekyolu ilçesinde yaşayan Cihan ve Gülnaz Aydın çifti, 7 aylık bebekleri Muhammed Habip Aydın’ın kafatasındaki şekil bozukluğu nedeniyle Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu.

Yapılan incelemelerde ameliyata alınmasına karar verilen bebek, Beyin Cerrahisi Bölümü Op. Dr. Taha Şükrü Korkmaz ve ekibinin gerçekleştirdiği 5 saatlik operasyonla sağlığına kavuştu.

Korkmaz, gazetecilere alnın ön kısmının normalden erken kapanması sonucu bebeklerde trigonosefali geliştiğini belirtti.

Bebeklerin alın bölgesindeki sınırın üçüncü ya da altıncı ayda kapatılması gerektiğini anlatan Korkmaz, şöyle konuştu:

“Bu hastalık, alın bölgesinin bu dönemden daha erken kapanmasıyla ortaya çıkar. Alın bölgesindeki bu çizgi erken kapandığı için sivri bir şekilde öne doğru çıkıntı yapar. Alın kemikleri tam gelişmediği için hastaların beyin kısmı tam olarak gelişemez. istediğimiz gibi yer açamadığı için hastanemizde ilk kez 7 aylık Muhammed bebeğimize “Yaklaşık 5 saat süren başarılı bir düzeltme ameliyatı gerçekleştirdik. Hastamızın dikişleri bugün ameliyatının ikinci haftasında alındı ​​ve oldukça düzgün durumdalar. Sorun yok. Ailelerin bu gibi durumlarda beyin cerrahına başvurmalarını öneriyoruz.”

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Remzi Sarıkaya, hasta sevklerini azaltmak için çalıştıklarını söyledi.

Hastanede başarılı bir ameliyata daha imza attıklarını belirten Sarıkaya, “Burada daha önce yapılmamış, tecrübe gerektiren önemli bir ameliyat gerçekleştirildi. Ameliyatı başarıyla gerçekleştiren doktorumuzu ve ekibini tebrik ediyorum. Bebek hastamız hastaneye kaldırıldı. Başarılı geçen ameliyatın ardından yoğun bakımda bir günlük takibin ardından servise çıktık.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu