Ekonomi

Türkiye Mavi Bayrakta yine dünya üçüncüsü

Uluslararası Mavi Bayrak heyeti, 2023 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Bu yıl Türkiye’de 551 plaj, 23 marina, 14 turizm teknesi ve 10 bireysel yatta Mavi Bayrak dalgalanacak.

Merkezi Danimarka’nın Kopenhag kentinde bulunan Uluslararası Çevre Eğitimi Vakfı-FEE tarafından açıklanan Mavi Bayrak sıralamasında Türkiye, plaj sayısında yine dünya üçüncüsü oldu.

Sıralamada İspanya birinci, Yunanistan ikinci sırayı aldı. Türkiye’yi üçüncü sırada İtalya ve Fransa izledi.

Dünyada 50 Ülkede Mavi Bayrak Uygulanıyor

Türkiye’de Mavi Bayrak Programı, Avrupa Birliği’nin 1987’yi çevre yılı ilan etmesiyle başlamıştır. Halk sağlığı, çevre eğitimi ve bilinçlendirme faaliyetlerinin sürdürülmesi amacıyla başlatılan program, Türkiye’de 1993 yılında uygulamaya konulmuştur.

Program kapsamında Mavi Bayraklı plajlarda 33, marinalarda 38, turizm teknelerinde 51 ve bireysel yatlarda 4 kriter ve 16 davranış kodu yer alıyor. Dönem içerisinde 15 gün boyunca plajlarda yüzme suyu analizlerinin yapılması, atıksu arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilk yardım malzemelerinin mevcudiyeti, acil durum planı, tesisler temel kriterlerden bazılarıdır. engelliler için atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirme. Kurumsal sosyal sorumluluk ve halkın katılımı ve eğitimleri de marinalar ve turizm tekneleri için beklenen kriterlerin ortasında yer almaktadır.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) ile uyumlu olarak yürütülen Mavi Bayrak Programı, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE ile uyumlu olarak dünya çapında 50 ülkede uygulanmaktadır.

ilgaz-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu