Ekonomi

Şişelenmiş su fiyatları arttı!

Şişelenmiş suyun fiyatı 1 yılda ikiye katlandı.

Akaryakıt, kira, elektrik, personel fiyatları gibi maliyetlerdeki artış su fiyatlarına da yansıdı. Geçtiğimiz yılın ocak ayında İstanbul’da 19 litrelik şişe suyu fiyatları 30-40 lira civarında iken şu anda 75-100 lira arasında satılıyor.

1,5 litre ve 5 litrelik su şişeleri de aynı oranda arttı. Su satıcıları genellikle maliyet artışlarından şikayetçiydi. Satıcılar, fiyatlardaki artışın tüketicilerin su arıtma sistemlerine geçişini hızlandırdığını belirtti.

“BİR BARDAK SU BİR LİRA”

Su fiyatlarındaki artışa ilişkin açıklama yapan su dağıtım şirketi yetkilisi Ünsal Akpolat, şunları söyledi: “19 litre suyu 75 TL’ye satıyoruz. Başka bir marka 19 litre suyu da 85 TL’ye satıyoruz. Akaryakıt fiyatları arttı, çalışan fiyatları arttı. Kira fiyatlarımız, ulaşım fiyatlarımız da artıyor. Geçen yıl satıyorduk 35-40 TL’ye.

Artan fiyatlardan vatandaşlar da etkileniyor, bazılarına arıtma cihazı taktırılıyor. Bu da satışlarımıza düşüş olarak yansıyor. Yarım litre suyu 5 liraya satıyoruz. “Bardak cinsinden hesaplarsak 1 bardak suyun fiyatı 1 lirayı geçiyor.”söz konusu.

Sinan Öcal isimli diğer satıcı ise şunları söyledi: “Pandemi sonrası fiyat artışları devam ediyor. Kira bedelimiz yüzde 100’ün üzerinde arttı. Asgari ücret arttı, akaryakıt fiyatları arttı, bu artışlar su fiyatlarına da yansıyor. 19 litrelik şişe suyu 1 ay önce 77 liraydı Son artışla birlikte 92 liraya yükseldi.1 yılda “Artış yüzde 100’ü aştı.”dedi.

”FİYATLAR SÜREKLİ DEĞİŞİYOR”

Nedret Yener isimli vatandaş ise fiyatlardaki artıştan şikayetçi oldu. “5 litrelik pet şişeyle su alan iki kişiyiz. Fiyatlar sürekli değiştiği için fiyatını söyleyemiyorum. Aldığımız suyu sadece içmek için kullanıyoruz. Yıllanmış suyu yemek ve çay için kullanıyoruz. Arıtmayı denedik ama Tadını beğenmedik. Satılan suyun doğal kaynak suyu olup olmadığını bilmiyoruz.”İfadelerini kullandı.

KAYNAK: NTV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu