Haber

Rusya, Ukraynalı mahkumları Ukrayna’ya karşı savaştıracak

Rus devlet haber ajansı RIA Novosti’ye göre Rusya, Ukraynalı savaş esirlerini Moskova’nın yanında savaşmaları için cepheye gönderecek. RIA Novosti’nin yayınladığı videoda, askeri üniformalı Ukraynalıların ellerinde tüfeklerle Rusya’ya biat ettiği görüldü.

Müfrezenin adı, 15. yüzyılda Ukrayna’nın bazı bölgelerini Rus kontrolüne almasıyla ulusal bir kahraman olarak kabul edilen “Bogdan Khmelnitsky”den geliyordu.

Associated Press (AP) haber ajansı, haber veya görsellerin gerçekliğini teyit edemediklerini, Ukraynalı savaş esirlerinin savaşmaya zorlanıp zorlanmadığına dair herhangi bir belirti göremediklerini yazdı.

Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW), söz konusu esirlerin askeri eğitimlerinin tamamlandığını, Donetsk ve Zaporizhia bölgelerindeki ön saflara gönderileceklerini bildirdi.

BU CENEVRE SÖZLEŞMESİ’NİN İHLAL EDİLMESİDİR

İnsan hakları uzmanları, savaş esirlerinin zorla veya zor kullanarak sağlıksız ve tehlikeli koşullarda savaşmaya zorlanmasının Cenevre Sözleşmesi’nin açık bir ihlali olacağı görüşünde. Yulia Gorbunova, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün kıdemli araştırmacısı. “Rus yetkililer onları gönüllü olarak işe aldıklarını iddia edebilir, ancak gözaltı durumu göz önüne alındığında, bir savaş esirinin kararının gerçekten gönüllü olabileceği bir senaryoyu hayal etmek zor.”söz konusu.

Washington’daki Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW), Ukraynalı savaş esirlerinin tabur için “gönüllü” olmalarının istendiğine dair daha önce raporlar bulunduğunu söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu