Haber

Papa Francis: Eşcinsellik suç değildir

Associated Press ile özel bir röportajda konuşan Papa Francis “Eşcinsel olmak suç değil” dedi. Francis, dünyanın bazı yerlerindeki Katolik piskoposların eşcinselliği suç sayan veya LGBTQ topluluğuna karşı ayrımcılığı ‘günah’ olarak gören yasaları desteklediğini, ancak bu tür tutumların kültürel arka planla ilgili olduğunu söyledi. Papa, piskoposların herkesin prestijini tanıması için bir değişim sürecinden geçmesi gerektiğini de söyledi:

“Hepimiz Tanrı’nın çocuklarıyız ve Tanrı bizi biz olduğumuz ve uğruna savaştığımız güç için seviyor.”

Francis ayrıca eşcinsellikle ilgili olarak “suç ve günah arasında bir ayrım olması gerektiğini” söyledi ve “Evet suç değil ama günahtır. Önce günahı suçtan ayıralım”ifadeleri kullandı.

LGBTIQ’lara karşı bu tür yasaları sona erdirmek için çalışmak The Human Dignity Trust’a göre, Dünya çapında yaklaşık 67 ülke veya yargı bölgesi, isteğe bağlı eşcinselliği bir suç olarak görüyor ve bunlardan 11’i ölüm cezasını taşıyor veya uyguluyor. Uzmanlar, yasanın uygulanmadığı yerlerde bile LGBTQ kişileri hedef alıyor. taciz, damgalama ve şiddete katkıda bulunurdiyor.

ABD’de, bir düzineden fazla eyalette, 2003 Yargıtay kararının anayasaya aykırı olduğunu ilan etmesine rağmen Yerel yasalarda hala eşcinselliğe karşı yasalar var. Eşcinsel hakları aktivistleri, makalelerin eşcinselleri taciz etmek için kullanıldığını söylüyor ve anaokulundan üçüncü sınıfa kadar cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ile ilgili eğitimi yasaklayan Florida’nın “gey deme” yasası gibi yeni makalelere işaret ediyor.

Öte yandan Birleşmiş Milletler çeşitli zamanlarda yaptıkları açıklamalarda, mahremiyet ve ayrımcılık yapmama haklarını ihlal etmektedir.ve ülkelerin, cinsel yönelimleri ne olursa olsun tüm insanların haklarını savunmak için uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerini ihlal ettiğini ve eşcinselliği doğrudan suç sayan yasaların kaldırılması çağrısında bulundu.

haber-cat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu