Ekonomi

Mersin’de balıkçılar sezonun açılmasını bekliyor

MERSİN’de 15 Eylül’de sona eren av yasağının ardından ‘Vira bismillah’ demeyi bekleyen balıkçılar, hazırlıklarını tamamladı. Mersin Balık Hali Derneği Başkanı Adnan Polat, sezonun açılmasıyla birlikte balık fiyatlarının dibe vuracağını söyledi.

Akdeniz’de 15 Nisan’da başlayan av yasağı, 15 Eylül’de sona eriyor. Sezonun sona ermesinin ardından balıkçılar, teknelerinde bakım onarım çalışmalarını sürdürürken, ağlarını da onardı. Yeni sezon hazırlıklarını tamamlayan, çantalı tekneler ve trollerle avlanmaya hazırlanan balıkçılar, bu yıl da av sezonunun verimli geçmesini bekliyor.

‘BALIKÇILAR YASAĞA UYDU’

Mersin Balık Halleri Birliği Başkanı Adnan Polat, sezonun açılmasıyla birlikte tezgahlarda balık bolluğu yaşanacağını kaydederek, “1 Eylül’de Karadeniz ve Marmara’da av yasağı kalkarken, 2019’da da kalkıyor. Sıcaklık nedeniyle 15 Eylül’de Akdeniz’deyiz. Aslında önümüzdeki sezonlarda da bunun yaşanmasını bekliyoruz.” Ekim ayına kadar uzatılmasını talep edeceğiz. Çünkü Akdeniz’de sıcaklar çok fazla oluyor ve bu da balıkların ayrılırken telef olmasına neden oluyor. Bu 6 aylık yasak döneminde balıkçılarımız yasağa uydu. Bu aylar balığın yumurtlama dönemidir. 12 mil sonra özgürlük vardı. Oradan da “Gelen balıklar tezgahlarımızdaydı ama eskisi kadar değil” dedi.

Yasağın kalkmasıyla fiyatların daha da ucuzlayacağını kaydeden Polat, “Yasağın kalkmasıyla insanlarımız ucuz balığa ulaşabilecek. Halkımızın özellikle eylül, ekim ve kasım aylarını doğru kullanması gerekiyor. Bunlar Balıkların bol olduğu ve fiyatların dibe vurduğu aylardır. Yılbaşından sonra fiyatlar artabilir. Fazla alıp dolaplara koymalılar.” “Dondurucuya koyduklarında 4-5 ay kalabiliyor. Her dönemde olduğu gibi verimli bir dönem bekliyoruz. Bereketli bir dönem olmasını diliyorum” dedi.

sarigol-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu