Ekonomi

Lüleburgaz Belediyesi tesislerinde güneş enerjisini kullanacak

Lüleburgaz Belediyesi tesislerinin elektrik ihtiyacını güneşten karşılamak için düğmeye bastı. Bu kapsamda Lüleburgaz Yıldız Kadın Akademisi ve Atıksu Arıtma Tesisi’nin çatısı yanında belediyeye ait yaklaşık 20 bin metrekarelik araziye güneş enerjisi sistemleri kurulacak.

Lüleburgaz Belediyesi’ne ait tesislerin elektrik ihtiyacını karşılayacak projede inşaat aşamasına gelindi.

‘Yap-işlet-devret’ modeliyle gerçekleştirilecek projede üretilecek elektriğin bir kısmı Lüleburgaz Belediyesi’nin tesislerinde kullanılacak.

Proje kapsamında Lüleburgaz Yıldız Kadın Akademisi’nin çatısında 2 bin 900 metrekare alan ile Atıksu yanındaki belediyeye ait yaklaşık 20 bin metrekare arazide güneş enerjisi santralleri kurulacak. Durak İlçesindeki Arıtma Tesisi.

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığından alınacak Güneş Enerjisi Santrali lisans sürecinin tamamlanmasının ardından sistemlerin kurulumuna başlanacak.

2024 yılında tamamlanması beklenen proje, talep ve ihtiyaca göre genişletilecek.

Lüleburgaz Belediyesi, güneş enerjisi sistemleri sayesinde tesislerinin ihtiyaç duyduğu elektriği güneşten karşılayarak değerli tasarruflar sağlayacak ve sürdürülebilir ve temiz enerji üretimine katkı sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu