Haber

LGS’de Türkiye ikincisi olan çoban Muhammet’in ailesi konuştu: “Mutlu ve gururluyuz”

LGS’de Türkiye ikincisi olan çoban Muhammet’in ailesi konuştu: “Mutlu ve gururluyuz”

“Bir ebeveynin hayatta isteyebileceği en büyük şeydi”

Baba Yücel Muharrir: “Hayvanlarımızı burada satıp, imkanımız olursa İstanbul’a yerleşmeyi planlıyoruz”

“Bu süreçte bize düşen en büyük görev çocuğumuzu teknolojiden uzak tutmaktı”

“Sınırlı bir coğrafyada yaşıyoruz. Oğlum çok emek verdi, çok emek verdi ve bu emeği birlikte ortaya koyuyoruz”

“Ülke genelinde eğitimi önemseyen bu kadar insan olduğunu bilmiyordum, böyle insanlarla böyle bir ülkede yaşamaktan gurur duyuyorum”

“Kimse okumaktan korkmasın ve herkes çocuğuna sahip çıksın. Bu toplumda eğitimi seven insanlarımızın her zaman sahip çıkacağına eminim”

ELAZIĞ – Elazığ’da yaşayan 14 yaşındaki Muhammet Halil Yazar, yaylada çobanlık yaparak LGS’ye hazırlandı. Keçilerini otlatırken okuyan çocuk, sınavda Türkiye ikincisi oldu. Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi’ni kazanarak ailesini, öğretmenlerini ve Arıcak ilçesini gururlandıran Muhammet Halil’in ailesi mutlu olduklarını belirterek, oğullarının bir sonraki eğitim hayatı için tüm hayvanlarını satarak İstanbul’a yerleşeceğini belirtti.

Elazığ’ın en uzak ilçesi Arıcak’ta hayvancılıkla uğraşan Yazar ailesinin iki çocuğundan biri olan Muhammet Halil, bu yıl Arıcak Ortaokulundan mezun oldu. İlçede yaz aylarında Akdağ’da 2 bin 500 rakımlı Kepir yaylasında ailesiyle birlikte hayvancılıkla uğraşan 14 yaşındaki Muhammet Halil Yazar, aynı zamanda çobanlık yaparak ailesine yardım etti. Keçi güttüğü sırada kitaptan hiç vazgeçmeyen ve her fırsatta okuyan yazar, Lise Giriş Sınavında 494 puan alarak Türkiye ikincisi oldu. İki gün önce açıklanan LGS yerleştirme sonuçlarının ardından İstanbul Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi’ni kazanarak büyük bir başarıya imza atan Muharrir, ailesini, öğretmenlerini ve ilçesini gururlandırdı. Sadece bir soruda yanlış yapıp birinciliği kaçıran Muhammet yine kitapların ve hayvanların peşinde ders çalışmaktan geri kalmıyor. Aynı başarıyı üniversite sınavında da göstermek isteyen Muhammet’in en büyük hedefi iyi bir cerrah olmaktır.

Muhammed’in ailesi: “Mutlu ve gururluyuz”

Kendisine güzel duygular besleyen oğluyla gurur duyduğunu ifade eden anne Canan Muharrir, başarının en büyük sırrının çocukta başladığını belirtti. Türkiye’de bir anda gündem haline gelen çocuğuna gösterdiği ilgi ve örnek başarısından dolayı teşekkür eden Baba Yücel Yazar, hayvanlarını satıp oğulları Muhammet Halil’in eğitimi için İstanbul’a gitmeyi planladıklarını kaydetti.

“Bu süreçte bize düşen en büyük görev çocuğumuzu teknolojiden uzak tutmaktı”

Kısıtlı bir coğrafyada yaşadıklarını belirten Baba Yücel Muharrir, “Oğlum ilkokuldan beri hep çalıştı. Hem derslerinde hem de ticari hayatımda hep çalıştı. Çok çalıştı ve hep birlikte bu emeği ortaya koyduk. Çok şükür yeterli başarıya ulaştı.Hayatta isteyebileceği en büyük şeydi.Bu süreçte bize düşen en büyük görev çocuğumuzu teknolojiden uzak tutmaktı.Son iki yıldır özellikle evden televizyonu kaldırdım. .Televizyonsuz,telefonsuz,bilgisayarsız bir hayat vardı.Çok şükür o emeğin karşılığını hep birlikte aldık.Çocuğumla gurur duyuyorum.Aracınla.Çok güzel bir okul. İstanbul. Önümüzde zorlu bir süreç var. Bu süreci iyi takip etmemiz gerekiyor. Oğlum her zaman yanında olmamızı istedi. Oğlumuzun her zaman yanında olacağız.” dedi.

“Hayvanlarımızı burada satıp, becerebilirsek İstanbul’a yerleşmeyi planlıyoruz”

Kimsenin okumaktan korkmaması gerektiğini ve herkesin çocuğuna bakması gerektiğini öneren Baba Muharrir, “Hayvanlarımızı burada satıp, imkanımız olursa İstanbul’a yerleşmeyi planlıyoruz. Bu başarı öyküsünü önümüzdeki yıllarda da devam ettirmeyi planlıyoruz.” önümüzdeki 5 yıl ve bir sonraki üniversite giriş sınavlarında çok başarılı bir öğrenci çıkmasını sağlamak.Çünkü Halil’de bu potansiyel var.Sadece eğitimiyle değil, kendine olan güveni ve çalışma ve bir işi kapma isteğiyle de çok yönlüdür. Tez zamanda Halil’in yanında olacağız.Allah bize ne verdiyse Halil için harcayacağız.Bu süreçte bizi arayan çok oldu.İlçemizin köylerinden arayan iki vatandaş beni arayıp ağladı ve bu durum duygulandım.Ülke genelinde eğitime değer veren bu kadar çok insan olduğunu bilmiyordum.Sizin aracılığınızla onlara çok teşekkür ediyorum.Kimse okumaktan korkmasın ve herkes çocuğuna sahip çıkıyor.Eminim bizim insanımız da böyledir. Bu toplumda eğitimi sevenler her zaman sahip çıkarlar. Böyle insanlarla böyle bir ülkede yaşamaktan gurur duyuyorum. Oğlum, bu başarının devamı ile bundan sonraki süreçte de ülkesine, milletine ve vatanına daha layık bir hizmet gayreti ile sonuçlanmasını temenni ediyorum” dedi.

“Böylesine küçük bir kasabada böylesine büyük bir başarıya imza attığı için oğlumla gurur duyuyorum”

Anne Canan Yazar, “Muhammet oğlumla çok gurur duyuyorum. Çünkü bu kadar küçük bir kasabada bu kadar büyük bir başarıya imza atmış olmasından gurur duyuyorum. Bir çocuğun çok başarılı olabilmesi için öncelikle çocukta bir istek, sonra aile ortamı ve ardından güzel bir okul olacaktır. Üçünü de ortada yakaladık. oğlumla gurur duyuyorum. Çok mutluyum, benim için çok güzel bir duyguydu. Aslında ilkokuldan ortaokula kadar hep başarılıydı. Daha da başarılı olması için bir anne olarak ona çok yardımcı oldum. Onun için gereken her şeyi yaptım. Muhammet’in Yazı Yaz aylarında yaylada olur, kış aylarında babasına yardım ederdi. Muhammed iki işi birlikte yürütüyordu” dedi.

eceabathaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu