Haber

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Kendi Esnafımıza Finansmana Erişim Gibi İmkanların Sağlanması Gündemimizde”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “KKTC’de kendi esnaf ve iş adamlarımıza finansmana erişim gibi olanaklar sağlamak şimdiden gündemimizde. Bu konuda girişimler yapılıyor. Dileğimiz, siz değerli iş insanlarımız arasındaki bağların, çeşitli alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesi ve KKTC’nin ekonomik yapısının daha da sürdürülebilir hale getirilmesidir.”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ankara’da Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu tarafından onuruna verilen çalışma yemeğine katıldı. Yemekte konuşan Tatar, iki ülke ilişkilerine ilişkin, “Türkiye’ye sadece 40 mil uzaklıkta bulunan Kıbrıs’ın KKTC’nin içinde bulunduğu koşullarda işbirliğini geliştirmesi ve sizlerin iradesini paylaşması, Son yıllarda elde ettiği büyük başarılar bize büyük bir güç kaynağı oluşturmuştur: “Hisarcıklıoğlu, çeşitli düzenleme ve toplantılarda KKTC’ye yardımcı olmak için her zaman olağanüstü çabalar sarf etmiştir. Kıbrıs’ta iki eşit egemen devletin işbirliğiyle artık bir anlaşma yapılabileceğini tüm dünyaya haykırdık, bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü tüm dünyaya haykırdık.”

Tatar, “Hepimize düşen ekonomik faaliyetlerin siyasi alanda daha sürdürülebilir hale getirilmesidir” diyen Tatar, “Başta turizm, tarımsal faktörler, öğrenci akışı, çeşitli gelişmeler olmak üzere KKTC’nin avantajlı olduğu çeşitli sektörlerde daha fazla işbirliği ve bilişim, yazılım ve benzeri teknolojik gelişmeler ve benzeri teknolojik gelişmeler.Bilimsel çalışmalar potansiyel bir güçtür.KKTC’de kendi esnaf ve iş insanlarımıza finansmana erişim gibi bazı imkanların sağlanması gündemimizdedir.Bu kapsamda açılımlar Dileğimiz siz maaşlı iş insanlarımızın çeşitli alanlarda işbirliği yapması ve aramızdaki bağları güçlendirmesi, ülkenin ekonomik yapısını daha da sürdürülebilir hale getirmesidir” dedi.

Finansmana erişim olanaklarının sorulması üzerine Tatar, “Türkiye Cumhuriyeti’nde uygulanan bazı avantajlı kredilerle ilgili müzakerelerde bir noktaya geldik. Düşük faiz, uzun vadeli. Bazı cazip teklifler şu anda raflarda. İş insanlarımızın ve esnafımızın ödeme gücüne göre gündem. İnşallah ağır bir şekilde devam ederler. Bunlar bizim için olağanüstü değerli ve pahalı. KKTC’de Türk Lirası kullanıyoruz. Bunun için zaman zaman bu faiz oranlarından dolayı sorunlar yaşanabilmektedir. O yüzden burada uygulanan imkanların KKTC’ye de aynı şekilde yazılması çok önemli” dedi.

Başvuruların değerlendirilmesinin zaman alabileceğini belirten Tatar, “Artık başladığını biliyorum. 6 Aralık’tan sonra aramızdaki ticaretin Türk lirası üzerinden yapılmasına karar verildi. Yürürlüğe girdi.”

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu Eşbaşkanı Cihat Lokmanoğlu, çalışmaların dört ana başlık altında toplanabileceğini belirterek, “Öncelikle Kuzey Kıbrıs ekonomisinin kalkınması gerekiyor. kendi ayakları üzerinde durabilmesi için güçlü bir özel sektöre ihtiyacı vardır.Kıbrıs Türk Ticareti.Türk Ticaret Odası ile birlikte kurduğumuz ‘Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu’ ikili ticaretin gelişmesi ve ikili ticaretin gelişmesi için çalışmaktadır. yatırım ilişkileri Pandemi koşullarında dahi başarılı bir şekilde çalışmalarını sürdürmüştür.İkincisi, bizce dünyanın en uygun yatırım ortamı Kuzey Kıbrıs olmalıdır.Kuzey Kıbrıs Konseyi’nde kurulan Yatırım Danışmanlığı yatırım ortamını daha da iyileştirebilecektir. yatırım ortamı için daha cesur kararlar alarak Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’ye kazandırılması için Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu olarak her türlü katkıya hazırız. Kuzey Kıbrıs’ta mittee’ modelini öğrenmek için muhataplarımızla görüşüyoruz. Dördüncü nokta ise Kuzey Kıbrıs’ın dünya ile bütünleşme çabalarına destek olmaktır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak yer aldığımız her uluslararası ortamda Kuzey Kıbrıs’a uygulanan haksız ambargoları gündemimizde tutuyoruz.”

Cumhurbaşkanı Tatar’ın yanı sıra TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu Eş Lideri Cihat Lokmanoğlu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Lideri Turgay Deniz, KTTO Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu Eş Başkanı Omaç Cin, EkoAvrasya Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ve konuklar katıldı. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu