Haber

Kılıçdaroğlu ‘Hükümet yok’ dedi, cevap Fuat Oktay’dan geldi: Ben buradayım

ANKARA – Seçimlere 6 ay kala Meclis Genel Kurulu’nda 2023 bütçesi görüşülmeye başlandı. Yaklaşık bir saat süren bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başkanlık sistemini ve hükümet politikalarını eleştirdi. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında AK Parti Milletvekilleri sık sık “Aday kim” ve “Adaylığınızı açıklayın” diye seslendi. Kılıçdaroğlu, bu sözlere yanıt vermedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, TBMM’de bütçeyi sunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a hitap ederek konuşmasına başladı. Daha önce Bakanlar Kurulu’nun bütçeyi sunduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Şimdi Cumhurbaşkanı soruyor, ‘komisyon nerede?’ Komisyon burada, ‘Hükümet mi?’ Hükümet yok. Neden olmasın?” diye sorunca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bu soruyu oturduğu yerden “Ben buradayım” yanıtını verdi.

‘ASLA AĞLAMAYIN ARKADAŞLAR’

Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada AK Partilileri kendi iradeleri ile hareket etmemekle suçlayarak, “Sizin nasıl milletvekili seçildiğinizi çok iyi biliyorum” dedi. AK Parti milletvekilleri “Teyp kumpasıyla geldiniz” diye bağırarak karşılık verirken, Kılıçdaroğlu, “Ağlamayın çocuklar ağlamayın” diyerek konuşmasına devam etti.

‘RİFK BİLİR’

Kamu kurumlarının yükümlülüklerini açıklamamasını eleştiren Kılıçdaroğlu, AK Partililere “Biliyor musunuz?” diye sordu. diye sordu AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı Jeremy Rifkin’i hatırlatarak, “Rifkin biliyor mu?” o cevapladı.

“NEDEN VARSINIZ?”

CHP liderinin gündeminde hafta sonu açıklanan ekonomi vizyonu toplantısı da vardı. Toplantıda sunum yapan ekonomistler Daron Acemoğlu, Hakan Kara, Jeremy Rifkin ve Refet Gürkaynak’ın isimlerini aktaran AK Parti masalarından Kılıçdaroğlu, “Sayın Başkan. Başkan, biz vekalet ve himayeyi kabul etmiyoruz”, “Ne yapacaksınız? Niçin varsın?”, “Biraz millet iradesinden bahset” cevapları verildi.

ADAYLIĞINIZI NE ZAMAN AÇIKLIYORSUNUZ SORUSUNA CEVAP YOK

Aralık 2020’de yapılan bütçe görüşmelerinde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu konuşurken AK Parti Kırşehir Milletvekili Ramazan Can, “Aday ol, aday ol!” diye seslendi, Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerini, “Aday olup olamayacağımı size kim söyledi?” Döndükten sonra bu bahis daha çok konuşulmaya başlandı. AK Parti Milletvekili Ramazan Can Kılıçdaroğlu 2 yıl sonra yaptığı konuşmada sık sık “Adaylığınızı ne zaman açıklıyorsunuz?” aradı ama Kılıçdaroğlu bu soruya cevap vermedi.

RAMAZAN CAN’DAN KILIÇDAROĞLU’YA: ÖĞRENİN 5 DÖNGÜ MİLLETVEKİLİYİM

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kendisiyle sürekli alay eden AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can’a, “Nerelisiniz? diye sordu. Ramazan Can, “Bilmiyor musun?” Kılıçdaroğlu, “Hayır, bilmiyorum” yanıtını verdi. Can bu sözleri “Öğrenin; Beş dönemdir milletvekiliyim” dedi.

Bu sırada Ramazan Can, “Aday bile olamazsın, konuşuyorsun” diye bağırmaya devam etti. Kılıçdaroğlu ikinci kez, “Nereden milletvekili olduğunuzu bile bilmiyorsunuz. Saraydan ‘Sen meclis vekilisin’ talimatı alacak, kabul edecek, diyecek. , ‘Evet orada milletvekiliyim.’” Ramazan Can da, “Senin adayın bile yok! Aday kim?” diye sormaya devam edince Kılıçdaroğlu bir kez daha, “Aramızda konuşuyor, önce nereden milletvekili olduğunuzu öğrenin” yanıtını verdi.

‘BİLİNÇLERİNİ TATMİN ETMEK İÇİN İTİRAZ EDİYORLAR’

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasına sürekli AK Parti milletvekilleri müdahale ederken, CHP Küme Başkan Yardımcısı Engin Özkoç, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u uyarmaya çağırarak, “Aynısını birazdan yapacağız” dedi. Bu sözler üzerine Kılıçdaroğlu, “Ağlasınlar, ağlasınlar, ağlamak da fazilettir. Vicdanlarını tatmin etmek için itiraz ediyorlar” dedi. AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Mustafa Elitaş, bu sözlere ‘Sayın Başkan’ diyerek tepki gösterdi. Başkanım tahrik ediyorsunuz” dedi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu