Ekonomi

Kazanç çağrısı: Par Pacific, büyümeye odaklanan güçlü ilk çeyreğin altını çiziyor

Par Pacific Holdings, Inc. (NYSE: PARR) ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklayarak 95 milyon $’lık güçlü bir düzeltilmiş FAVÖK ve hisse başına 0,69 $’lık düzeltilmiş net gelir elde etti. Şirketin Perakende ve Lojistik segmentleri istikrarlı kazançlar elde ederken, Rafinaj segmenti yaz sürüş sezonu beklentisiyle artan üretim için hazırlanıyor.

Billings rafinerisi yeniden faaliyete geçiyor ve bunun da yüksek talep döneminde şirketin operasyonel duruşunu güçlendirmesi bekleniyor. Özellikle, Par Pacific’in perakende markaları güçlü bir büyüme göstermiş, aynı mağazadaki yakıt ve ticari ürün satışları sırasıyla %6 ve %5 oranında artmıştır.

Şirketin yenilenebilir yakıt girişimleri, Hawaii’de yenilenebilir bir hidro-işlemci projesi ve potansiyel bir kojenerasyon projesi ile ilerliyor. Par Pacific ayrıca hisse geri alımlarını ve stratejik hedeflerini destekleyen 575 milyon doların üzerinde likidite ile güçlü bir bilançoya sahiptir.

Önemli Çıkarımlar

 • Par Pacific, ilk çeyrek için 95 milyon dolarlık güçlü bir düzeltilmiş FAVÖK ve hisse başına 0,69 dolarlık düzeltilmiş net gelir bildirdi.
 • Perakende ve Lojistik segmentleri, yakıt ve ticari ürünlerde aynı mağaza satışlarındaki büyüme ile istikrarlı kazançlar elde etti.
 • Rafinaj segmenti, Billings rafinerisinin yeniden faaliyete geçmesiyle birlikte artan üretim için konumlandırıldı.
 • Hawaii’deki bir proje ve potansiyel bir kojenerasyon projesi de dahil olmak üzere yenilenebilir yakıt girişimleri yolunda ilerliyor.
 • Hisse senedi geri alımlarını ve stratejik arayışları kolaylaştıran 575 milyon doların üzerinde likiditeye sahip güçlü bilanço.

Şirket Görünümü

 • Şirket, güvenli ve güvenilir operasyonlara, proje yürütmeye ve sermaye tahsisine odaklanarak gelecekteki büyüme ve kazançlar konusunda iyimserdir.
 • Bilançonun güçlendirilmesine ve potansiyel satın almalar da dahil olmak üzere stratejik büyüme hedeflerinin takip edilmesine odaklanılmaya devam edilmektedir.

Ayıda Öne Çıkanlar

 • Hawaii rafinerisi, bir kirlenme sorunu nedeniyle ham petrol oranında geçici bir düşüş yaşadı.
 • Perakende segmenti, aynı mağaza satışlarındaki büyümeyi kısmen dengeleyen daha düşük perakende yakıt marjlarıyla karşılaştı.
 • Batı Yakası’ndaki dizel talebi, yenilenebilir alternatiflerin akını nedeniyle zayıfladı.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Lojistik segmentinde güçlü sistem kullanımı ve düşük işletme maliyetleri rapor edilmiştir.
 • Billings rafinerisinin yeniden faaliyete geçmesi yaz aylarındaki faaliyet pozisyonunu güçlendirecektir.
 • Özellikle Hawaii’deki nomnom markasıyla olumlu perakende performansı.
 • Asya benzin piyasası ve Kuzeybatı Pasifik bölgesi benzin talebinde güç göstermektedir.

Eksiklikler

 • Şirket, finansman zorlukları nedeniyle daha büyük sermayeli bir yenilenebilir projeden vazgeçti ve bunun yerine mevcut lojistik varlıklarını kullanarak daha düşük karbonlu yakıt üretimi ve dağıtımına odaklandı.

Soru-Cevapta Öne Çıkanlar

 • Şirket, ABL’ye kıyasla tesis maliyetlerinden yılda 10 milyon dolar tasarruf ediyor ve hammadde tedarik zinciri için aracılık finansmanında faydalar görüyor.
 • Montana’da yaklaşan bakım çalışmaları, operasyonları iyileştirmek ve optimum verim ve güvenilirlik elde etmek için ham ünite reformerine ve hidro-işlemcilere odaklanacak.
 • Hedef nakit seviyeleri ve genel likidite, yaklaşan etkinlikler ve sermaye harcamalarından etkilenen dinamik bir yapıya sahip.

Kazanç çağrısında Par Pacific, verimli tesis işletimi için çok önemli olan güvenilirlik ve proses güvenliğine olan bağlılığını vurguladı. Şirketin likidite ve nakit hedefleri, yaklaşan etkinlikler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak dalgalanmaya tabidir. Güçlendirilmiş bir bilançoya sahip olan Par Pacific, büyümeyi teşvik etmek ve hissedar değerini artırmak için likiditeyi stratejik olarak tahsis etmektedir.

Şirket, Asya benzin piyasasında özellikle oktan açısından ürün gücüne tanık olmakta ve rafinaj üretiminin olumlu etkilenmesini beklemektedir. Kuzeybatı Pasifik’te güçlü benzin talebi yaşanırken, Rockies bölgesinde güçlü dizel talebi ve benzin talebinde mevsimsel bir toparlanma görülüyor. Par Pacific’in stratejik konumu ve operasyonel odağı, gelecekteki büyüme yörüngesi için kendinden emin bir görünüme işaret ediyor.

InvestingPro Insights

Par Pacific Holdings, Inc. (NYSE: PARR) ilk çeyrek finansal sonuçlarında güçlü bir düzeltilmiş FAVÖK ve güçlü bir likidite pozisyonu ile dayanıklılık gösterdi. Şirketin finansal sağlığı ve hisse senedi performansı hakkında daha fazla bilgi edinmek için, gerçek zamanlı verilere ve InvestingPro İpuçlarına dayanan bazı bilgileri burada bulabilirsiniz:

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

InvestingPro Verileri, Par Pacific’in yaklaşık 1,78 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğunu ve sektördeki hatırı sayılır büyüklüğünü ortaya koyduğunu gösteriyor. Şirket, 3,71 Fiyat/Kazanç (F/K) oranı ve 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ay için 2,35 ile daha da cazip bir düzeltilmiş F/K oranı ile düşük bir gelir değerleme katsayısında işlem görüyor.

Bu, hisse senedinin kazançlarına göre değerinin altında olabileceğini göstermektedir. Dahası, şirketin gelir büyümesi 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ayda %12,43’lük bir artışla etkileyici olmuştur.

InvestingPro Tips’in bakış açısına göre, Par Pacific hisselerinin şu anda Göreceli Güç Endeksi’ne (RSI) göre aşırı satım bölgesinde olması dikkat çekicidir ve bu durum potansiyel satın alma fırsatları arayan yatırımcıların ilgisini çekebilir. Ayrıca, analistlerin önümüzdeki dönem için kazançlarını aşağı yönlü revize etmelerine rağmen, şirket son on iki ayda kârlı olmaya devam ediyor ve bu yıl da kârlı olması bekleniyor.

Daha fazla bilgi edinmek isteyen yatırımcılar https://www.investing.com/pro/PARR adresinde Par Pacific için ek InvestingPro İpuçları bulabilirler. Şu anda InvestingPro’da INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliğinde ek %10 indirimle erişilebilecek 9 ipucu daha bulunmaktadır.

Par Pacific’in güçlü bilançosu, stratejik girişimleri ve InvestingPro tarafından sağlanan gerçek zamanlı metriklerin birleşimi, bu hisseyi değerlendiren yatırımcılar için kapsamlı bir tablo çiziyor. Şirket yaz sürüş sezonu için hazırlanırken ve yenilenebilir yakıt projeleri devam ederken, bu bilgiler yatırımcıların bilinçli kararlar almasına yardımcı olabilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu