Yaşam

İzlerken Aklınızı Başınızdan Alıp Ayaklarınızı Yerden Kesecek 2022’nin En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Adeta distopik bir dünyada geçebilecek olaylar yaşadığımız bu yılın sonuna gelmek üzereyiz. Hastalıklar, tabiat olayları, akıl almaz teknolojik gelişmeler, süratle gelişen sanal dünya derken resmen bir sinemanın içinde üzereyiz.

Bu içerikte sizler için yıl sonunda yapacağınız sinema gecelerine yardımcı olabilecek bir liste hazırladık. İşte hem sinemada gösterime giren hem de dijital platformlarda yayınlanan 2022 yapımı en yeterli bilim kurgu sinemaları… 

İyi seyirler.

Sıralama IMDb puanına nazaran yapılmıştır.

35. Moonfall

IMDb: 5.1

Özet: Gizemli bir güç, Ay’ı yörüngesinden çıkarır ve onu Dünya’ya hakikat bir çarpışma rotasında fırlatır. NASA yöneticisi ve eski astronot Jo Fowler bir tahlil bulmaya çalışır. Yanında sadece astronot Brian Harper ve komplo teorisyeni K.C. Houseman vardır.

Oyuncular: Halle Berry, Patrick Wilson, John Bradley

Yönetmen: Roland Emmerich

34. Morbius

IMDb: 5.2

Özet: Bir biyokimyacı olan Morbius, kendi kan hastalığını bir deneyle düzgünleştirmeye çalışır. Fakat işler beklediği üzere gitmez ve sonunda bir vampire dönüşür.

Oyuncular: Jared Leto, Michael Keaton, Adria Arjona

Yönetmen: Daniel Espinosa

33. Spiderhead

IMDb: 5.4

Özet: Yakın gelecekte, mahkumlara cezalarını kısaltmak için tıbbi denek olarak istekli olma bahtı sunulmaktadır. Aşk hislerini üretebilen yeni bir ilaç aracılığıyla hislerinin gerçekliğini sorgulamaya başlarlar.

Oyuncular: Chris Hemsworth, Miles Teller, Charles Parnell

Yönetmen: Joseph Kosinski

32. Moonshot

IMDb: 5.6

Özet: Bu romantik güldürü, yine bir ortaya gelmek için güçlerini birleştiren iki üniversite öğrencisini ve onları rotalarından çılgınca saptıran canlı bir seyahate çıkmalarını husus alıyor.

Oyuncular: Cole Sprouse, Zach Braff, Peter Woodward

Yönetmen: Christopher Winterbauer

31. Significant Other

IMDb: 5.7

Özet: Film, Pasifik’te sırt çantasıyla uzak bir seyahate çıkan ve uğursuz olaylarla karşı karşıya kalan genç bir çiftin, yerle ilgili her şeyin göründüğü üzere olmadığını fark etmelerini mevzu alıyor.

Oyuncular: Maika Monroe, Teal Sherer, Jake Lacy

Yönetmen: Dan Berk, Robert Olsen

30. Black Crab

IMDb: 5.7

Özet: Kıyamet sonrası bir dünyada, bâtın bir misyondaki altı asker, gizemli bir paketi donmuş bir takımada boyunca taşımalıdır.

Oyuncular: Noomi Rapace, David Dencik, Aliette Opheim

Yönetmen: Adam Berg

29. Samaritan

IMDb: 5.7

Özet: Genç bir çocuk, yirmi yıl evvel destansı bir savaştan sonra kaybolduğu düşünülen bir harika kahramanın aslında hâlâ etrafta olabileceğini öğrenir.

Oyuncular: Sylvester Stallone, Javon Wanna Walton, Pilou Asbæk

Yönetmen: Julius Avery

28. Jurassic World: Dominion

IMDb: 5.7

Özet: Isla Nublar’ın yok edilmesinden dört yıl sonra, Biosyn çalışanları Maisie Lockwood’un izini sürmeye çalışırken Dr. Ellie Sattler genetiğiyle oynanmış bir dev böcek sürüsünü araştırır.

Oyuncular: Bryce Dallas Howard, Mamoudou Athie, Chris Pratt

Yönetmen: Colin Trevorrow

27. Dual

IMDb: 5.8

Özet: Bir bayan, ölümcül bir teşhis aldıktan sonra bir klonlama prosedürünü uygular lakin toparlandığında klonunu hizmet dışı bırakma teşebbüsleri başarısız olur ve mahkeme tarafından mecburî kılınan bir düelloya katılır.

Oyuncular: Karen Gillan, Aaron Paul, Beulah Koale

Yönetmen: Riley Stearns

26. Crimes of the Future

IMDb: 5.9

Özet: İnsanlar, yeni dönüşümler ve mutasyonlarla sentetik bir ortama ahenk sağlar. Ünlü performans sanatkarı Saul Tenser, ortağı Caprice ile birlikte avangard performanslarında organlarının metamorfozunu halka açık bir halde stantlar.

Oyuncular: Viggo Mortensen, Léa Seydoux, Kristen Stewart

Yönetmen: David Cronenberg

25. The In Between

IMDb: 5.9

Özet: Erkek arkadaşının hayatını alan bir trafik kazasından sağ kurtulan genç bir kız, erkek arkadaşının öbür dünyadan onunla tekrar temas kurmaya çalıştığına inanır.

Oyuncular: Joey King, Kyle Allen, Kim Dickens

Yönetmen: Arie Posin

24. Vesper

IMDb: 6

Özet: Dünya’nın ekosisteminin çöküşünden sonra babasıyla birlikte hayatta kalmaya çalışan 13 yaşındaki Vesper, gelecek için savaşmak için zekâsını, gücünü ve biyo-hack yeteneklerini kullanmalıdır.

Oyuncular: Raffiella Chapman, Eddie Marsan, Rosy McEwen

Yönetmen: Kristina Buozyte, Bruno Samper

23. Hocus Pocus 2

IMDb: 6

Özet: 1993 imali Hocus Pocus’un devam filminde, üç genç kadın yanlışlıkla Sanderson Sisters’ı günümüz Salem’ine geri getirir ve çocuk yiyen bu cadıların Dünya’ya ziyan vermesini nasıl durduracaklarını bulmaları gerekir.

Oyuncular: Hannah Waddingham, Sam Richardson, Sarah Jessica Parker

Yönetmen: Anne Fletcher

22. Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

IMDb: 6.2

Özet: Grindelwald tüm Muggle’ları ortadan kaldırmak için bir orduya liderlik etmeye başlarken Profesör Albus Dumbledore, Newt Scamander ve ortaklarına yardım etmelidir.

Oyuncular: Mads Mikkelsen, Ezra Miller, Jude Law

Yönetmen: David Yates

21. Project Wolf Hunting

IMDb: 6.3

Özet: Filipinler’den Güney Kore’ye nakledilen bir kargo gemisinde, bir kaçış teşebbüsünün isyana yol açmasının akabinde uğursuz bir gücü hür bırakan tehlikeli suçluları takip eder.

Oyuncular: Seo In-Guk, Dong-Yoon Jang, Dong-il Sung

Yönetmen: Hongsun Kim

20. Thor: Love and Thunder

IMDb: 6.3

Özet: Thor, ilahları yok etmeyi amaçlayan İlah Kasabı Gorr ile savaşmak için Valkyrie, Korg ve eski kız arkadaşı Jane Foster’dan yardım ister.

Oyuncular: Chris Hemsworth, Christian Bale, Natalie Portman

Yönetmen: Taika Waititi

19. Warriors of Future

IMDb: 6.4

Özet: Bir göktaşı Dünya’ya alışılmadık bir hayat getirir. Güçlü uzaylı yaratıklar insanlığı tehdit ettiğinde, Kumandan Sing Lee’nin seçkin kuvvetleri neredeyse yok olur ve hayatta kalan asker Tai Loi daha da büyük bir komplo keşfeder.

Oyuncular: Louis Koo, Carina Lau, Philip Keung

Yönetmen: Yuen Fai Ng

18. Sonic the Hedgehog 2

IMDb: 6.5

Özet: Manik Dr. Robotnik yeni bir müttefikle Dünya’ya döndüğünde, Knuckles the Echidna, Sonic ve yeni arkadaşı Tails, yollarına çıkan tek şey olur.

Oyuncular: Jim Carrey, Ben Schwartz, James Marsden

Yönetmen: Jeff Fowler

17. After Yang

IMDb: 6.6

Özet: Yakın bir gelecekte geçen bu sinemada, bir ailenin yapay zeka yardımcıları beklenmedik bir formda bozulunca, aşk, bağ ve kayıplarla ilgili sorularla karşı karşıya kalmasını işler.

Oyuncular: Colin Farrell, Jodie Turner-Smith, Malea Emma Tjandrawidjaja

Yönetmen: Kogonada

16. The Adam Project

IMDb: 6.7

Özet: Film, zamanda seyahat yapan bir pilotun geleceği kurtarırken geçmişiyle hesaplaşmak için genç hali ve merhum babasıyla bir ortaya gelmesini mevzu alıyor.

Oyuncular: Ryan Reynolds, Zoe Saldana, Jennifer Garner

Yönetmen: Shawn Levy

15. Attack

IMDb: 6.8

Özet: Hindistan’ın iç şeytanları ve dış düşmanlarıyla savaşırken teröristlerle savaşmak için yaratılan birinci harika askeri olma konusunda muahedeye varan bir ordu askerinin yükselişinin hikayesi.

Oyuncular: Rakul Preet Singh, John Abraham, Jacqueline Fernandez

Yönetmen: Lakshya Raj Anand

14. Nope

IMDb: 6.9

Özet: Kaliforniya’nın iç kısımlarında ıssız bir uçurumun sakinleri, gizemli ve tüyler ürpertici bir keşfe tanıklık ederler.

Oyuncular: Daniel Kaluuya, Keke Palmer, Steven Yeun

Yönetmen: Jordan Peele

13. Doctor Strange in the Multiverse of Madness

IMDb: 6.9

Özet: Doctor Strange, çoklu kainatlar ortasında seyahat edebilen, kendisinin öteki cihan versiyonları da dahil olmak üzere, milyonları yok etmekle tehdit eden birden fazla güce karşı savaşmak için düşlerinden gizemli bir genç kızla birlikte çalışır. 

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Rachel McAdams

Yönetmen: Sam Raimi

12. Black Adam

IMDb: 7.1

Özet: Mısır ilahlarının her şeye gücü yeten güçleri kendisine bahşedildikten ve birebir süratle hapsedildikten yaklaşık beş bin yıl sonra Black Adam, dünyevi mezarından kurtulur ve eşsiz adalet biçimini çağdaş dünyaya salmaya hazırdır.

Oyuncular: Dwayne Johnson, Sarah Shahi, Pierce Brosnan

Yönetmen: Jaume Collet-Serra

11. Belle

IMDb: 7.1

Özet: Suzu, kırsal bir köyde yaşayan utangaç bir lise öğrencisidir. Büyük bir sanal dünya olan ‘U’ya girdiğinde, global olarak sevilen bir müzikçi olan Belle, gerçekte gölge üzere yaşamaktan bunaldığı her an çevrimiçi kişiliğine kaçar.

Oyuncular: Kaho Nakamura, Ryô Narita, Shôta Sometani

Yönetmen: Mamoru Hosoda

10. Apollo 10 1/2: A Space Age Childhood

IMDb: 7.2

Özet: 1969 yazında Teksas’ın banliyölerinde geçen bir gençlik hikayesi. Tarihi Apollo 11’in aya inişi 10 yaşındaki bir çocuğun gözünden anlatılıyor.

Oyuncular: Glen Powell, Zachary Levi, Jack Black

Yönetmen: Richard Linklater

9. Prey

IMDb: 7.2

Özet: Comanche Nation’ın yetenekli bir savaşçısı olan Naru, kabilesini Dünya’ya inen son derece gelişmiş yırtıcılardan birine karşı korumak için savaşır.

Oyuncular: Amber Midthunder, Dane DiLiegro, Stefany Mathias

Yönetmen: Dan Trachtenberg

8. Black Panther: Wakanda Forever

IMDb: 7.5

Özet: Wakanda halkı, Kral T’Challa’nın vefatının yasını tutarken konutlarını, müdahale eden Dünya güçlerinden korumak için savaşır.

Oyuncular: Martin Freeman, Lupita Nyong’o, Letitia Wright

Yönetmen: Ryan Coogler

7. Everything Everywhere All at Once

IMDb: 8.1

Özet: Yaşlanmakta olan Çinli bir göçmen, yaşayabileceği hayatlarla bağlantılı diğer evrenleri keşfederek Dünya’yı tek başına kurtarabileceği çılgın bir maceraya sürüklenir.

Oyuncular: Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Jamie Lee Curtis

Yönetmen: Daniel Scheinert, Daniel Kwan

6. Omar Sheriff

IMDb: 8.9

Özet: Norveç’teki en büyük küme muharrir blokajına uğradığında ve yazmalarına yardımcı olması için bir yapay zekâ satın aldığında ne olur?

Oyuncular: Magdi Omar Ytreeide Abdelmaguid, Chirag Rashmikant Patel

Yönetmen: Kavar Singh

5. Deep Astronomy and the Romantic Sciences

IMDb: 9

Özet: Grace, birincil fonksiyonu tüm toplumsal medya ve kablosuz bağlantıdan oluşturulan bir genellemeye dayalı olarak insanlığı temsil etmek olan bir robot kimliğidir. Rudy, onun son imtihanıdır.

Oyuncular: Rudy Dejesus, Meredith Adelaide, Michi Muzyka

Yönetmen: Cory McAbee

4. Cryptid

IMDb: 9.2

Özet: Maine’deki küçük bir kırsal kasaba halkı, gizemli bir hayvanın yerel bir sakini vahşice parçalara ayırmasıyla şok olur. Gazeteci Max Frome ise kasaba yetkilileri tarafından rastgele bir ayı saldırısı olarak kabul edilen bu olayın daha büyük bir şey olduğundan şüphelenir.

Oyuncular: Ellen Adair, Kate MacCluggage, Kevin O’Rourke

Yönetmen: Brad Rego

3. Memories of Another

IMDb: 9.5

Özet: Zach, kız arkadaşı Mia’yı öldürmekle suçlanır ve masumiyetini kanıtlamak için anılarını bir simülasyon aracılığıyla yeniden yaşamaya karar verir. Çok geçmeden, yarattığı anılarında kalmaya takıntılı hale gelir ve beklenmedik bir rakip onun yoluna çıkmaya karar verir.

Oyuncular: Elle O’Hara, Esteban Gonzalez Baez, Sarah Ward

Yönetmen: Victor Blaho

2. Box: Metaphor

IMDb: 9.7

Özet: Bir kutuya hapsolmuş bir bayanın gözünden soyut distopik bir dünya anlatımı. Hepimizi birbirine bağlayan toplumsal yapılar ve toplumsal önyargılar için bir metafor.

Oyuncular: Kasia Stelmach, Thomas G Burt, Martin Cohen

Yönetmen: Kevin Khachan

1. Avatar: The Way of Water

IMDb: –

Özet: Jake Sully, Pandora gezegeninde kurulan yeni ailesiyle birlikte yaşıyor. Tanıdık bir tehdit daha evvel başlamış olanı bitirmek için geri döndüğünde, Jake gezegenlerini korumak için Neytiri ve Na’vi ırkının ordusuyla birlikte çalışmak zorunda kalır.

Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Kate Winslet

Yönetmen: James Cameron

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu