Ekonomi

İsveç enflasyonu beklentileri aştı, daha fazla faiz indirimi bekleniyor

İsveç’te Mayıs ayı enflasyonu analistlerin beklediğinden daha yüksek çıktı, ancak enflasyonun yörüngesinin önümüzdeki aylarda düşmesi bekleniyor ve bu da merkez bankasının parasal genişleme politikasını sürdürebileceğine işaret ediyor. İsveç istatistik ofisi, sabit faizli tüketici fiyatlarında (CPIF) Nisan ayına göre %0,2’lik bir artış ve bir önceki yılın Mayıs ayına göre %2,3’lük bir yükseliş olduğunu bildirdi.

Artışa rağmen enflasyon 2022 sonunda %10’un üzerine çıktıktan sonra düşüş eğilimine girmiştir. İsveç merkez bankası Riksbank, enerji hariç enflasyon rakamlarına odaklanmış olup, bu rakam yıllık bazda %3,0 ile tahmin edilen %2,7’nin üzerinde gerçekleşmiştir.

Beklenenden yüksek çıkan rakamlar kısmen Stockholm’deki üç Taylor Swift konseri ve Malmö’deki Eurovision finalinin etkisine bağlandı. Bu etkinlikler gıda, uçak seyahati ve paket tatil maliyetlerinin artmasına katkıda bulunarak enflasyon artışında önemli bir etken oldu.

Capital Economics’ten bir Avrupa Ekonomisti, TÜFE enflasyonunun yılın ikinci yarısında Riksbank’ın %2’lik hedefinin altına düşeceğine inandığını ifade etti. Bu beklenti, analistin yıl sonuna kadar %3.00’e düşürüleceğini öngördüğü Merkez Bankası’nın %3.75’lik mevcut politika faiziyle uyumlu.

Riksbank geçtiğimiz ay önemli bir politika değişikliğine giderek sekiz yıl sonra ilk kez temel faiz oranını düşürmüş ve enflasyonla mücadele önlemlerinin sonuna yaklaşıldığının sinyalini vermişti. Banka 2024 yılında, muhtemelen yılın ikinci yarısında iki faiz indirimi daha öngörüyor. Ancak Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve ABD Merkez Bankası’nın borçlanma maliyetlerini düşürme konusundaki temkinli tutumu Riksbank’ın kararlarını etkileyebilir.

Mart ayında Riksbank’ın manşet enflasyon tahmini %2,6, enerji hariç enflasyon tahmini ise %2,9 seviyesindeydi. Nisan ayı için gerçekleşen rakamlar bu tahminlerle uyumluydu. Riksbank’ın bir sonraki politika kararı 27 Haziran 2024’te açıklanacak ve bankanın para politikası yaklaşımına ilişkin daha fazla bilgi verilecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

melikgaziajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu