Savaş

İsrail’in yeni savaş senaryosu: O ülkeye 2026’da saldıracaklar

İsrailli araştırma şirketi Alma, İsrailli askeri yetkililerin Orta Doğu’da Hamas sonrası bir başka savaşın daha gerçekleşmesini beklediklerini yazdı. Tel Aviv kanadı 2026 yılına kadar Hizbullah ve Lübnan ile bir başka savaşa daha girmeyi planlıyor. İsrailli üst düzey subaylardan olan Gershon HaCohen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “İran ve Hizbullah neden İsrail’e savaş ilan etti? Din alanına girmeden buna cevap vermek imkansız” dedi ve ekledi:

“Hizbullah iman ve inanç stratejisiyle hareket ediyor. Hizbullah bir direniş değil saldırı gerçekleştiriyor ve buna da devam edecek”

HaCohen açıklamalarının devamında İran’a da değinerek İran’ın Dini Lideri Hamaney, Mescid-i Aksa’da namaz kılacağına inanıyor; bu da hem kendisine hem de Hizbullah’a, İsrail yok edilinceye kadar savaşmak için bir neden veriyor.” değerlendirmesinde bulundu. Alma Merkezi araştırma dairesi başkanı Tal Be’eri ise olası savaşla ilgili şu sözleri kullandı:

“Asıl sorun Hizbullah’ın hassas silah projesi. Ellerinde 330 kilometre menzile ve 10 metreye kadar çarpma yarıçapına sahip Fateh-110 füzeleri var.” Böyle bir füze Lübnan’dan fırlatılsa bile Tel Aviv’deki bir arabayı vurabilir”

Alma şirketinin araştırmasının devamında ise 2026 yılında Hizbullah’ın kuzeyden küçük gruplar halinde saldırarak Hamas’ın yaptığına benzer bir savaş çıkarma isteği olduğunu öne sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu