Ekonomi

İhracat ortamındaki düşüş devam etti

Türkiye imalat bölümünün ana ihracat pazarlarındaki çalışma koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Bölümü İhracat İklimi Endeksi Temmuz 2023 sonuçları açıklandı.

Endekste eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların ihracat ortamında iyileşme beklenmesi, altındahangi değerler bozulmayı gösterir.

Haziran’da 51,1 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Departmanı İhracat İklimi Endeksi, üst üste üçüncü kez aylık bazda gerileyerek Temmuz’da 50,3’e geriledi. Bu rakam, uluslararası talep koşullarında yaşanan güçlenmenin çok zayıf olduğuna işaret etmektedir. Yaşanan iyileşme, son altı aydır devam eden olumlu dönemin en sınırlı seviyesinde gerçekleşti.

Almanya’da üretim düştü, ABD’de büyüme ivme kaybetti

Türkiye imalat branşı ihracat pazarının yaklaşık yüzde 9’unu oluşturan Almanya’daki üretim, Haziran ayındaki yatay seyrin ardından Temmuz ayında son altı ayın ilk düşüşünü kaydetti. İtalya, Fransa, Hollanda, Polonya ve Çek Cumhuriyeti dahil olmak üzere diğer birçok Avrupa ülkesinde de ekonomik aktivite zayıfladı.

İzlenen tüm ekonomiler arasında en belirgin üretim daralması Avusturya’da yaşandı. İngiltere, İspanya ve Yunanistan genişleme bölgesinde kalmasına rağmen, sadece Yunanistan’da Haziran ayına göre büyüme hızlandı. ABD’de ekonomik aktivite Temmuz ayında üst üste altıncı kez artmış ancak söz konusu artış ivme kaybetmiş ve Şubat ayından bu yana en düşük seviyesinde kaydedilmiştir.

En olumlu talep gelişmeleri yine Ortadoğu’da yoğunlaştı

Üçüncü çeyreğin başında en olumlu küresel talep gelişmeleri yine Orta Doğu’da yoğunlaştı. Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan’da ekonomik aktivite hızlı artışlar gösterdi. Ankette izlenen tüm ekonomiler arasında en belirgin büyüme Suudi Arabistan’da ölçüldü. Diğer ülkelere bakıldığında Lübnan’da üretimin üst üste ikinci aydır arttığı, Mısır’da ise düşüşün yavaşladığı görüldü. Temmuz ayında ekonomik aktivitenin bir önceki aya göre daha hızlı arttığı Hindistan güçlü performansını sürdürürken, Rusya ve Çin’de büyüme yavaşlayarak da olsa devam etti. Brezilya’da üretim son beş ayda ilk kez daraldı.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında yorum yapan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Müdürü Andrew Harker, şunları söyledi:

“Avrupa’da özellikle imalat sektöründe bozulan ekonomik görünüm, Türk imalat sanayi ihracatçılarının toparlanma eğiliminin sona ermiş olabileceğini gösteriyor. Firmalar, Orta Doğu’daki canlı talep koşullarının şimdilik büyümeye devam edeceğini umuyor olacak. Ancak dış talep koşullarının bozulduğu bir döneme girmemek için küresel ölçekte büyümenin daha da yaygınlaşması gerekecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu