Ekonomi

Genç avukatlar 5 yıl baro ücreti ödemeyecek

1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nda yapılan değişiklikler geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Avukatlık mesleğine adım atan genç avukatlar ilk 5 yıl barolara aidat ödemeyecek. Yönetmelik ile avukatlara büro açma maliyetlerinin karşılanması amacıyla uygun oranlarda kredi sağlanacak.

7445 sayılı İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. İlgili Kanun uyarınca, 5 Nisan itibarıyla yürürlüğe giren 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nda yapılan değişiklikle, daha önce yarı oranında alınan baro ücreti artık avukatlardan alınmayacak. mesleğinin ilk beş yılında olan avukatlar. İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyükşehirlerde avukatlar barolara yıllık bin TL civarında aidat ödemektedir.

Yeni düzenleme ile; Avukatlık bürolarının kuruluş masraflarının karşılanması için kredi ve mali kuruluşlar ile uygun kurallar çerçevesinde kredi veren kamu kurum ve kuruluşlarınca mali destek sağlanacaktır. Adı geçen yardım sisteminin güçlendirilmesi amacıyla, adı geçen yardım bürosunun gelirleri arasında yer alan harç ve para cezaları oranı yüzde 2’den yüzde 3’e çıkarıldı. – BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu