Haber

Gazze için 3 aşamalı yeni ateşkes teklifi: Plan Hamas’a sunuldu

İsrail’in Gazze’ye saldırısı sürüyor. Çatışmaların merkez üssü bir süredir güneydeki Han Yunus kentiydi. Diplomatik cephede ateşkes tartışılıyor.

YENİ ateşkes teklifinin 3 aşaması var

Kasım ayının sonundaki yedi günlük geçici ateşkesten bu yana en önemli barış girişimi masada. Yeni teklif arabulucular aracılığıyla Hamas’a iletildi. Hamas’tan açıklama geldi: “Yeni bir öneri üzerinde çalışıyoruz.”

Üst düzey bir Hamas yetkilisi, teklifin üç aşamalı olduğunu söyledi. İlk aşamada Hamas’ın elinde bulunan sivil rehineler, ikinci aşamada ise rehin tutulan askerler serbest bırakılacak. Üçüncü ve son aşamada ise ölen rehinelerin naaşları teslim edilecek.

Hamas yetkilileri etapların ne kadar süreceği konusunda bilgi vermedi. Ateşkes teklifinde İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların serbest bırakılması da yer alıyor. Ancak Hamas yetkilileri bir rakam vermedi.

Ateşkesin ilk aşamasının ne kadar süreceği konusunda çelişkili açıklamalar yapılıyor. Reuters haber ajansına bilgi veren iki kaynak, ilk aşamanın en az 1 ay süreceğini söyledi.

MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Aralık ayının sonundan bu yana ABD, Mısır ve Katar’ın arabuluculuğunda aşamalı ateşkes müzakereleri yapılıyor.

ABD, İsrail ve Mısır istihbarat şefleri geçen hafta Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya geldi.

Yeni öneri, Katar Başbakanı Şeyh Muhammed Bin Abdurrahman Al Thani’nin de katıldığı bu toplantıların ardından geldi. ABD ve Katar yeni tekliften umutlu.

Hamas lideri İsmail Haniye’nin bir aydan uzun bir süreden sonra ilk kez Mısır’ı ziyaret etmesi, teklifin ciddiye alındığının bir işareti olarak gösteriliyor.

Haniye, Hamas’ın önceliğinin İsrail saldırılarına son vermek ve askerlerini geri çekmek olduğunu yineledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da “kesin bir zafer olmadan çekilme olmaz” şeklindeki açıklamasını tekrarladı. Netanyahu ayrıca anlaşmayla binlerce Filistinli tutuklunun serbest bırakılmasının mümkün olmayacağını da söyledi.

KAYNAK: REUTERS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu