Haber

Filipinler 2026’da ASEAN Başkanı Olacak

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr., ülkesinin Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) dönem başkanı olmaya ve 2026 yılındaki zirveye ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Endonezya’nın dönem başkanlığında Cakarta’da düzenlenen 43. ASEAN Zirvesi’nin açılışında konuşan Marcos, normal şartlarda 2026 dönem başkanlığının Myanmar’a ait olduğunu belirterek, “Filipinler’in bu görevi üstlenmeye hazır olduğunu duyurmaktan gurur duyuyorum.” 2026 ASEAN dönem başkanlığı.” İfadesini kullandı.

Marcos, ASEAN’ın merkeziyetçi politikasını sürdürmek için işbirliklerini sürdüreceklerini kaydetti.

Enver’den ekonomik entegrasyon çağrısı

Öte yandan Bernama haberine göre açılış oturumunda Malezya Başbakanı Enver İbrahim de bir konuşma yaptı.

Enver, konuşmasında ASEAN ülkeleri ekonomisinin Asya ekonomisinin yüzde 22,3’ünü oluşturduğunu belirterek, bu oranın artırılması gerektiğine işaret etti.

Enver, ekonomik entegrasyonun artırılması için daha stratejik düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirterek, üye ülkelerin sermaye, nitelikli iş gücü ve teknoloji paylaşımını artırması gerektiğini vurguladı.

ASEAN Zirvesi 5-7 Eylül tarihlerinde Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenecek.

Üye ülkelerin katılacağı ana zirve kapsamında 26. Çin-ASEAN Zirvesi, Çin, Japonya ve Güney Kore’nin yer aldığı 26. ASEAN+3 Zirvesi, 18. Doğu Asya Zirvesi ve ASEAN Hint-Pasifik Forumu da düzenlenecek. Ekonomik entegrasyon ve bölgesel sorunları tartışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu