Haber

Emeklilik Zam Oranını Yanlış Tahmin Eden Fatih Portakal’dan Tepki: ‘Yüzde 49’a Düşeceğini Tahmin Etmiştim’

Asgari emekli maaşının 10 bin liraya çıkarılmasına tepki gösteren gazeteci Fatih Portakal, ‘İmkansız, gerçekten şaşırdım. “En az yüzde 49’a düşeceğini tahmin ediyordum” dedi.

Gazeteci Fatih Portakal, geçen ay yaptığı açıklamalarda, “Yüzde 52-53 arasında bir oran veriyorum. Asgari emekli maaşı 11 bin 200 ile 11 bin 400 arasında değişecek. “Daha yüksek bölgelerde aynı olmayacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yüzde 5 oranında zam yapılarak yüzde 42,6’ya çıkarıldığını açıklamasının ardından Sözcü TV Ana Haber Sunucusu gazeteci Fatih Portakal’dan tepki geldi.

Portakal ayrıca Erdoğan’ın temmuz ayında emekli maaşlarının eşitleneceği yönündeki açıklamasına da dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Asgari emekli maaşı 10 bin TL. 7 bin 500 TL’den 10 bin TL’ye çıkardı. Bu konuda bir şey söylemiyorum ama SSK ve Bağ-Kur emeklilerine sadece yüzde 5 zam yapıldı. Yüzde 37 hariç. Ne kadar farklı beklenirdi derseniz en az yüzde 1.” 12 bekleniyordu. Yüzde 12 yerine yüzde 5 verildi. Memur ve emekli memurlar yüzde 49 alırken, siz SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 5 oranında ilave zam veriyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanı ‘Kendinizi yönetin’ diyor ve ‘Temmuz’da eşitlenecek’ diyor. “Ama hayır, biz bunu şimdi istiyoruz Sayın Başkan. Yüzde 5 kime yeter? İmkansız bir şey, gerçekten şaşırdım. En az yüzde 49’a düşeceğini tahmin ediyordum.”

Asgari fiyattan sonra en düşük emekli maaşının ne kadar olacağı konusunda tahminlerde bulunan Fatih Portakal, “Yüzde 52-53 arasında bir oran veriyorum. Asgari emekli maaşı 11 bin 200 ile 11 bin 400 arasında değişecek. “Daha yüksek bölgelerde aynı olmayacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu