Haber

Dünyanın 7 Harikası nedir? Dünyanın 7 Harikası hangi ülkelerde ve nerede?

Dünyadaki mükemmel insan yapımı eserlerden sadece yedisi “Dünyanın 7 Harikası” olarak kabul ediliyor. Bu harikalar tarih boyunca insan mühendisliğinin ve sanatının zirvesini temsil ediyor. Dünyanın 7 Harikası’nın ne olduğu, nerede bulunduğu ve tarihi görkemleri araştırılıyor. Peki Dünyanın 7 Harikası nedir? Dünyanın 7 Harikası hangi ülkelerde ve nerede? Detaylar haberimizde…

DÜNYANIN 7 HARİKASI NELERDİR?

Büyük Piramit (Mısır):Gize’deki Büyük Piramit, Mısır’ın eski krallarından Keops’un mezarı olarak inşa edilmiştir ve Mısır’ın en ikonik yapısıdır.

Babil’in Asma Bahçeleri(Babil Asma Bahçeleri): Efsanevi Kraliçe Semiramis tarafından Babil antik kentinde yaptırılan bu bahçeler, teraslı yapıları ve yeşil bitki örtüsüyle ünlüdür.

Olympia’daki Zeus Heykeli:Antik Olympia’da bulunan bu heykel, Zeus’u taçlandıran bir eser olarak yapılmış ve Olimpiyat Oyunlarına ithaf edilmiştir.

Efes Artemis Tapınağı:Efes Antik Kenti’nde yer alan bu tapınak tanrıça Artemis’e ithaf edilmiştir ve büyük bir yapı olarak bilinmektedir.

Halikarnas Mozolesi:Halikarnas Antik Kenti’ndeki bu mozole, “mozole” teriminin ortaya çıktığı Karya Satrapı Mausolus için inşa edilmiştir.

Rodos Heykeli (Rodos Heykeli):Rodos adasında bulunan bu heykel antik çağda Güneş Tanrısı Helios’a ithaf edilmiş ve devasa boyutlarıyla dikkat çekmişti.

İskenderiye Deniz Feneri:İskenderiye Antik Kenti’nde inşa edilen bu deniz feneri, gemilere rehberlik etmek için kullanılıyordu.

DÜNYANIN 7 MÜKEMMEL TARİHİ NELERDİR?

Olağanüstü yerlerin her biri farklı bölgelerde yer almakta ve tarihi eser olarak büyük önem taşımaktadır. İlk altı harika ne yazık ki bugün yıkılmış durumda ancak Büyük Piramit hala Mısır’da duruyor. Her biri o dönemin mühendislik ve sanat yeteneklerini yansıtarak insanlık tarihine büyük katkılarda bulunmuştur.

haber-gomec.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu