Haber

Dış Politika: Türkiye’de seçimin kaderini HDP oyları belirleyecek

Millet İttifakı, gYaşanan kötü şöhretli krizin ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı adayı olarak seçildi.

ABD merkezli Foreign Policy dergisi, Türkiye’deki seçimi siyasi uzmanlarla değerlendirdi. Erdoğan için “yetenekli bir hatip”İnceleme yazısında, “Türkiye’nin muhalefet adayı, Erdoğan’a meydan okumak için çetin bir savaşla karşı karşıya. Siyasi analistler, Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçmenleri ikna etmek için savaşacağını söylüyor”terimler kullanıldı.

“İMAMOĞLU VE YAVAŞ KILIÇDAROĞLU’NUN ELİNİ GÜÇLENDİRİYOR”

Kılıçdaroğlu’nun son dönemde kamuoyunda daha iyi performans gösterdiğine işaret eden Foreign Policy, muhalefetin enerjisinin yüksek olduğuna değindi. Buna rağmen Kılıçdaroğlu’nun popülaritesinin sınırlı olduğunu ve iyi bir hatip olmadığını belirten dergi, İmamoğlu ve Yavaş’ın denkleme girmesinin Kılıçdaroğlu’nun elini güçlendiren bir unsur olduğunu yazdı.

“SEÇİM ORTADA KILIÇDAROĞLU AÇIKLAMALI”

Analizde, birbirinden çok farklı ideolojilere sahip 7 başkan yardımcısı adayı ile ortak bir mesaj oluşturmanın son derece zor olacağı ifade edildi. Muhalefet bloğunun sadece Erdoğan düşmanlığı yaparak seçimi kazanmasının zor olduğunu vurgulayan dergi, Kılıçdaroğlu’nun eylemlere ilişkin söylemlerinin de gündeme gelmesi gerektiğine dikkat çekti. Yüzde 15 civarında kararsız bir seçmen kitlesi olduğunu söyleyen siyaset uzmanları, seçimin ortada olduğunun altını çizdi.

“ERDOĞAN’IN POPÜLERİYETİ HALA ÇOK YÜKSEK”

Artan fiyatlara ve değer kaybeden TL’ye rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özellikle muhafazakar ve dindar Türkler arasında popülerliğini koruduğu hatırlatıldı. Erdoğan’ın son maaş zamlarıyla oy payını artırdığı da belirtildi.

“KÜRTLERİN OYLARI KESİN OLACAK”

Söz konusu seçimde sonucu HDP’nin oylarının belirleyeceğini kaydeden Dış Politika, HDP’nin Vatan ve Millet İttifakı üyesi olmadığını hatırlattı. HDP ile Kürtleri aynı kefeye koyan dergi, “Mayıs ayında yapılacak seçimlerde Kürtlerin oyları belirleyici olacak”söz konusu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu