Haber

Boğaziçi Üniversitesi davası sonuçlandı: 4 öğrenciye hapis cezası

Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenledikleri eylemde rektörlük binasına kırmızı boya atarak mala zarar verdikleri iddiasıyla yargılanan 8 sanıktan 4’ü “kamu malına zarar verme” suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıkların avukatları katıldı.

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı tarafından açıklanan temel mütalaada, sanıkların yaklaşık 2 dakika süren basın açıklaması yaptığı, bazılarının ellerindeki şişelerdeki boyaları bazılarının kapısına döktüğü belirtildi. Açıklamanın ardından rektörlük binası ve rektörlük önü.

İfade sırasında sanıklara yönelik herhangi bir ihtar, güç kullanımı veya müdahale bulunmazken, boya dökülürken güvenlik görevlilerinin sanıkları engellemeye çalıştığı görüşünde, “Toplantı Kanunu’na muhalefet” suçundan tüm sanıklar beraat etti. ve Gösteriler” ve 4 sanık da “kamu malına zarar veriyordu”. Kabahatlerinden 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Mütalaaya karşı çıkan sanık avukatları ise beraat talebinde bulundu.

Davaya bakan mahkeme, sanıklar Ayça Zeynep Demirkol, Ayşe Beliz İnce, Deniz Tekin, Sarp Kaya, Simge İngün, Sina Salim, Deliverye Yongacı ve Tutku Kırcalı’nın “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçundan beraatine karar verdi. kanıt eksikliğine.

Sanıklar Sarp Kaya, Ayça Zeynep Demirkol, Ayşe Beliz İnce ve Tutku Kırcalı’ya “kamu malına zarar verme” suçundan 10’ar ay hapis cezası veren mahkeme, sanıklara daha önce ceza verilmediği yönünde olumlu görüş bildirdi. kasten yaptıkları bir kabahat nedeniyle tekrar hata yapmaktan kaçınacaklarını beyan ederler. Yasanın oluşması nedeniyle cezaları ertelenen sanıkların 1 yıl denetime tabi tutulmasına karar verdi.

Ne oldu?

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin başvurusu üzerine bazı öğrencilerin “6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” kapsamındaki koruma kararı 12 Kasım’da protesto edildi. , 2021.

Protesto sırasında rektörlük binasına kırmızı boya attıkları iddiasıyla gözaltına alınan 8 öğrenci, sevk edildikleri hakimlik tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 8 sanık hakkında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “mala zarar verme” gibi kabahatlerden 6 aydan 7 yıla kadar değişen hapis cezaları istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu