Haber

Bir yıldır tutuklu 15 gazeteci: Doğruları yazmaya devam edeceğiz

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), 16 Haziran 2022’de tutuklanan DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, Xwebûn Gazeteci Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Ertaş Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Sevinç Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geçiken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin’e ait gazeteciler Zeynel Abidin Bulut, Ömer Ömer Çelik Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı. .

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre açıklamaya Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri ile çok sayıda gazeteci katıldı. “Özgür basın susturulamaz” sloganlarının sık sık atıldığı açıklamada, tutuklu gazetecilerin fotoğraflarının yer aldığı pankart açıldı. Açıklama Kürtçe ve Türkçe okundu.

‘TUTUKLAMALAR HUKUKİ DEĞİL’

“İktidarın hedefi olan gazetecilere yönelik her gün yeni bir baskı ve engelleme olduğunu” belirten DFG üyesi Selman Çiçek, gazetecilerin de “adli tacize” maruz kaldığını söyledi. Gazetecilerin susturulduğuna dikkat çeken Çiçek, “İktidar ve yargı, 2022’nin başından bu yana Kürt ve Kürt basınına yönelik düşmanca tavrını yoğun bir şekilde sürdürdü ve sürdürüyor. Tek bir kabahat delili, cezaevinde tutulmaya devam edilirken birçok hakkı reddediliyor.” 16 Haziran’da 16 Özgür Basın çalışanı tutuklanarak cezaevine gönderildi. ‘Terör örgütüne üye olmak’ iddiasıyla haklarında yüzlerce sayfa iddianame hazırlanan özgür basın çalışanları bir yıldır hukuksuzca cezaevinde tutuluyor.”

‘GAZETECİLİK ENGELLENDİ’

14 Mayıs seçimlerinde Jinnews muhabiri Beritan Canözer, DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu ve Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz ile birlikte toplam 7 gazetecinin tutuklandığını hatırlatan Çiçek, “Yazmaktan çekinmeyen dostlarımız. İktidarın baskılarına karşı hakikat kadın, çocuk ve doğadır.Toplumun sesi olmaya devam etmektedir.Bu nedenle iktidara yakın medya gibi algı yaratmamayı amaçlayan 16 özgür basın emekçisi Ancak sosyal haberciliğe dayalı algıyı kırmak için 1 yıl hapiste tutuluyor ve işlerini yapmaları engelleniyor” dedi. Çiçek, gazetecileri 11 Temmuz’da görülecek duruşmaya davet etti.

Dava kapsamında tutuklanan JINNEWS Genel Yayın Yönetmeni Safiye Alağaş, dün Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmasında denetim şartıyla serbest bırakıldı. (HABER MERKEZİ)

habersile.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu