Haber

Biden’dan Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilmesine onay

ABD Başkanı Joe Biden’ın G7 müttefiklerine, ülkesinin Ukraynalı pilotları F-16 savaş uçakları için eğitme planını onaylayacağını söylediği bildirildi.

Associated Press’e (AP) konuşan yetkililer, Biden’ın F-16’ların Ukrayna’ya teslimine ilişkin G7 başkanlarıyla yaptığı görüşmenin ayrıntılarını paylaştı.

Biden’ın Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilmesi planını destekleyeceğini söylediğini kaydeden yetkililer, bunun ABD’nin Ukrayna’ya F-16’lar göndermesi için atılmış bir adım olduğunu kaydetti.

Yetkililer, Biden’ın bu savaş uçaklarının ne zaman, kaç adet ve kim tarafından yapılacağına ilişkin kararların eğitimler devam ederken önümüzdeki aylarda verileceğini söylediğini söyledi.

Ayrıca yetkililer teoloji konulu eğitimin Avrupa’da verileceğini ve önümüzdeki haftalarda başlayacağını bildirdi.

Zelensky’den Biden’a teşekkürler

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Twitter paylaşımında bilgileri doğruladı.

Zelenskiy, “ABD ve Sayın Biden’ın uluslararası savaş uçağı koalisyonunu destekleme konusundaki tarihi kararını memnuniyetle karşılıyorum. Bu karar ordumuzu göklerde daha da güçlendirecektir. Bu kararın uygulanmasını G7 Zirvesi’nde tartışacağımıza inanıyorum. Hiroşima’da.” ifadeleri kullandı.

Uluslararası koalisyon Ukrayna’ya savaş uçağı tedarik edecek

İngiltere ve Hollanda, İzlanda’daki Avrupa Konseyi zirvesinin oturum aralarında Ukrayna’ya savaş uçağı tedarik etmek için “uluslararası bir koalisyon” üzerinde anlaştıklarını duyurdular.

Ayrıca İngiltere ve Almanya, yakın gelecekte Kiev’e savaş uçağı teslim etmeyeceklerini ve Ukrayna’ya olası F-16 savaş uçağı teslimatına ilişkin son kararın ABD’yi ilgilendirdiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu