Haber

Berdimuhamedov’dan Türkiye’ye ilk resmi ziyaret

ANKARA (İGFA)– İletişim Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov ilk resmi ziyaretini 25-26 Ekim’de Türkiye’ye yapacak.

Ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek olan Berdimuhamedov’un, ikili ve çok taraflı işbirliği konularının yanı sıra güncel gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunması bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere 27 Ekim 1991’de bağımsızlığını ilan eden Türkmenistan’ı ilk tanıyan ülke 16 Aralık 1991’de Türkiye oldu. Türkmenistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkiler 29 Şubat 1992’de kuruldu. Zengin ve olumlu. İki ülke arasında geniş çaplı işbirliği deneyimleri birikmiştir.

İki kardeş ülke, 6 Aralık 2007’de kurdukları Türkmen-Türk Hükümetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonu ile farklı düzeylerdeki iş birliğini bir sonraki aşamaya taşıma kararlılığını ortaya koydu. Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ticari ilişkiler hızla artarken, daha da artırılması hedefleniyor. 2021 yılında 2 milyar doları aşan ticaret hacminin kısa vadede 5 milyar dolara, uzun vadede ise 10 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Devlet Liderleri Zirvesi’nin ilki 2022 yılında Türkmenistan’da gerçekleştirilmiş, zirve kapsamında enerji alanında işbirliğinin geliştirilmesi ve doğalgaz arzının özel önemi vurgulanmış, Zirvede, “Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye enerji kaynaklarının dünya pazarına gönderilmesi için işbirliği yapacak.” uyumlu ve çok yönlü bir sistem yaratmak için çalışıyoruz.” Berdimuhamedov, Türkmen doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya satışına da yeşil ışık yaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu