Haber

Başkan Seçer: “Biz Kıbrıs’ı bir parçamız olarak görüyoruz”

MERSİN (İGFA) – KKTC Mersin Başkonsolosluğu’nda gerçekleşen tebrik kabulünde yaptığı konuşmaya, 39 yıl evvel kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlık gayretine katkı veren Rauf Denktaş, Fazıl Küçük başta olmak üzere, tüm kahramanları hürmetle ve minnetle andığını belirterek başlayan Lider Seçer, “Her ne kadar 2 ayrı devlet de olsak, bir milletiz. Biz Kıbrıs’ı, bizim bir parçamız olarak görüyoruz. Zaten coğrafya olarak da kendi ilimize, yaşadığımız ilimize çok yakın bir yer. Fiziki yakınlık da, Mersinliler olarak bize daha farklı bir duygu veriyor” dedi.

Birlik ve beraberlik içerisinde her vakit yavru vatanın menfaatleri için üzerlerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduklarını kaydeden Lider Seçer, “Ben de bir kez daha bayramınızı kutluyorum ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulma aşamasına kadar mücadele eden, canını veren, gazi olan bütün kahramanlara saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Başkonsolos Mendeli: “39 yıl önce, Kıbrıs Türk halkı için bir dönüm noktasıydı”

Başkan Seçer’i Başkonsolosluk’ta görmekten ötürü duyduğu memnunluğu ve onuru tabir ederken, bu yılki kutlamaların İstanbul’daki terör olayı nedeniyle gerek Mersin’de gerekse de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde daha buruk geçtiğini söz eden KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, “İnşallah bundan sonraki periyotlarda de Anavatanımızın takviyesiyle, tanınma yolunda da atılan adımları daha da geliştirerek, güçlendirerek ileriye aktaracağız. Kıbrıs Türk halkı 1963 ve 1974 yılları ortasındaki 11 yıl boyunca yokluk, izolasyon, mevt tehlikesi, endişe ve şiddetle gayret ederek bugünlere geldi. 39 yıl evvel Kurucu Cumhurbaşkanımız, o gün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanını tüm dünyaya duyururken, Kıbrıs Türk halkı için bu bir dönüm noktasıydı ve bu tarihten sonra bizler siyasi eşitliğimizden, kendi idaremizden ve anavatanımızdan ayrılmayacağımızı tüm dünyaya duyurduk” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu