Ekonomi

Avustralya’da tüketici güveni enflasyondaki düşüşle birlikte son 20 ayın en yüksek seviyesinde

Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, Avustralya tüketici güveni önemli bir değişim göstererek Şubat ayında 20 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Westpac-Melbourne Enstitüsü tüketici duyarlılığı endeksi Ocak ayına göre %6,2 artış göstererek 86,0 endeks fiyatına ulaştı. Artışa rağmen endeks, kötümserlerin sayısının iyimserlerden daha fazla olduğunu ve bu eğilimin bir yıldan fazla süredir devam ettiğini ortaya koyuyor.

Salı günü yayınlanan anket, siyasi parti destekçileri arasındaki güven konusunda da açık bir ayrılığın altını çizdi. Liberal Ulusal muhalefetin destekçileri 77,6 ile daha düşük bir güven endeksi yansıtırken, iktidardaki Personel Partisinin destekçileri 103,8’lik bir endeksle daha fazla iyimserlik dile getirdi.

Westpac kıdemli ekonomisti Matthew Hassan, duyarlılıktaki iyileşmeyi ılımlı enflasyona ve faiz oranlarına ilişkin değişen beklentilere bağladı. Aralık ayı tüketici fiyatları enflasyon raporu önemli bir yavaşlama göstererek son iki yılın en düşük seviyesi olan %4,1’e geriledi. Ayrıca Avustralya Merkez Bankası (RBA) geçen haftaki politika toplantısında faiz oranlarını %4,35’te tuttu. Her ne kadar merkez bankası gelecekte bir faiz artırımı olasılığını göz ardı etmemiş olsa da, piyasa spekülasyonları bir sonraki faiz artışının yılın ilerleyen zamanlarında yapılması beklenen bir indirim olabileceğini öne sürüyor.

Anket ayrıca konut kredisi faiz oranlarının önümüzdeki 12 ayda artmasını bekleyen tüketici sayısında da düşüş olduğunu ve Ocak’taki %52 ve Aralık’taki %61’den %42’ye düştüğünü ortaya çıkardı. Beklentilerdeki bu değişim tüketici davranışlarını da olumlu etkiledi ve değerli ev eşyası satın almanın rahatlığını ölçen endeks Şubat ayında %11,3 arttı.

Tüketicilerin ailelerinin maddi durumuna ilişkin değerlendirmelerinde de bir önceki yıla göre yüzde 4,9 oranında artış yaşandı. Gelecek yıla ilişkin mali durum beklentileri ise %2,4 oranında iyileşti. Ayrıca gelecek yıla ilişkin ekonomik görünüm %8,8 artarken, beş yıllık tahmin ise %4,4 güçlendi.

Bu mali göstergelerin ortasında tüketiciler konut fiyatlarına ilişkin yükseliş eğilimi sergiledi ve endeks %2,1 artışla yeni döngünün en yüksek seviyesi olan 161,4’e ulaştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu