Ekonomi

AB Liderleri İsrail-Filistin gündemiyle olağanüstü toplantı yaptı

Avrupalı ​​liderler, Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelerek iki gün süren toplantıda Orta Doğu’daki durum, Ukrayna, Kosova, Karabağ, Sahil, göç ve ekonomi gibi konuları ele aldı.

Liderler, İsrail-Filistin ihtilafında AB’nin İsrail’e verdiği desteği teyit etti, Hamas’ın saldırılarını ve İsrail bombardımanını bir kez daha kınadı altındaİkilinin Gazze’ye insani yardım ulaştırılması konusunda görüşmesi bekleniyor.

Çatışmalarda “ateşkes çağrısı yapmayan” AB, insani yardımların ulaştırılmasının sağlanması için çatışmalarda “insani duraklama veya duraklama” çağrısına da sesleniyor.

Toplantıya başkanlık eden AB Konseyi Lideri Charles Michel, tepeye giderken gazetecilere şunları söyledi: “AB olarak ilkelerimizi ve değerlerimizi savunmada birlik olduğumuzu göstermeliyiz.” söz konusu.

İsrail’in uluslararası hukuk çerçevesinde kendini savunma hakkına sahip olduğunu yineleyen Michel, sivillerin korunması ve insani yardım ulaştırılmasının önemine dikkat çekti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Filistin gibi dünyada yaşanan istikrarsızlıklar nedeniyle giderek artan sayıda göçmenin Avrupa ülkelerine yöneldiğini belirtti.

Von der Leyen, AB Yönetim Kurulu olarak Gazze’ye gönderilecek insani yardım ve göç yönetimi konusunda üye ülkelerle birlikte çalıştıklarını, bunlar için mali desteğe ihtiyaç duyulduğunu, dolayısıyla uzun vadeli bütçenin gözden geçirilmesini istediklerini belirtti.

AB ateşkes çağrısı yapmıyor

Gazze’deki duruma ilişkin konuşan AB Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, dün yaptığı açıklamada, “Şu aşamada AB’den gelen bir ateşkes çağrısı yok.” dedi.

Bunun nedeninin ise Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarının devam etmesi olduğunu belirten Stano, Hamas’ın saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra 200’den fazla kişiyi rehin aldığını söyledi.

Stano, “Hamas’ın İsrail’e saldırısı devam ediyor. Bu durumda AB’nin mevcut tutumu şudur: Biz İsrail’in yanındayız ve İsrail’in terör saldırılarına karşı kendisini savunma hakkı var. Bunun İsrail’in AB çerçevesinde yapılması gerektiğini vurguluyoruz.” uluslararası insancıl hukuk.” .” ifadesini kullandı.

AB Başkanlar Zirvesi’nde Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna’ya verilen desteğin sürdürülmesi de tartışılacak. Bu kapsamda Rusya’ya yönelik 12. yaptırım paketinin müzakere edilmesi ve Rusya’dan elmas ithalatının yasaklanmasını öngören bu yeni yaptırım paketine alüminyum ithalatı yasağının da eklenmesi planlanıyor.

Zirvede liderlerin gündemindeki konular arasında Kosova, Karabağ, Sahel’deki gelişmeler, göç, ekonomi ve uzun vadeli bütçe sorunları yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu