Haber

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Arjantin Devlet Başkanı Fernandez ile görüştü

Avrupa Birliği (AB) Komite Lideri Ursula von der Leyen, Latin Amerika ziyareti kapsamında Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez ile bir araya geldi.

Von der Leyen ve Fernandez, başkent Buenos Aires’teki Casa Rosada’da bir araya gelerek Güney Ortak Pazar (MERCOSUR) serbest ticaret anlaşmasını ve AB-Arjantin ilişkilerini ele aldı.

Baş başa ve ara heyet toplantısının ardından Von der Leyen ve Fernandez ortak basın toplantısında konuştu.

Von der Leyen, EU-MERCOSUR serbest ticaret anlaşmasının yıl sonuna kadar imzalanacağına inandığını belirtti. sözünü kullandı.

Von der Leyen, anlaşmanın büyük bölümünde önemli ilerlemeler kaydedildiğini hatırlatarak, AB’nin MERCOSUR’a gönderdiği iki blok arasında bekleyen sorunlara “uzlaştırıcı çözümlere” nasıl ulaşılacağına ilişkin mektuba yanıt beklediklerini söyledi.

Von der Leyen, serbest ticaret anlaşmasının bir an önce çözülmesini istediklerini belirterek, “Amacım, anlaşmayı bir an önce sonuçlandırmak için her türlü çabayı göstermek. Önümüzde bir fırsat penceresi var. bu anlaşma.” söz konusu.

EU-MERCOSUR anlaşmasının Avrupalılar için öneminin farkında olduklarını vurgulayan Von der Leyen, kazan-kazan anlayışıyla hareket ettiklerini ifade etti.

Von der Leyen, ticaret anlaşmasının 20 yıllık müzakerelerin ardından onaylandığını hatırlatarak, MERCOSUR ülkelerinden ormansızlaşma ve iklim değişikliği konusunda çevresel garantiler beklediklerini kaydetti.

“MERCOSUR ile AB arasında en iyi anlaşmaya varmak istiyoruz”

Fernandez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada taraflar arasındaki anlaşmanın değerine dikkat çekerek, “MERCOSUR ile AB arasında en iyi anlaşmaya varmak istiyoruz. Anlaşma adil ve MERCOSUR ile AB için karşılıklı yarar sağlıyor. ekonomiİki ülke arasındaki asimetrileri sona erdiren ve kalkınmamızı koruyan somut bir anlaşma teklif ediyoruz” dedi.

Avrupa’nın ülkedeki seçkin bir ortak ve en büyük yabancı yatırımcı olduğuna işaret eden Fernandez, “Bu anlamda ‘Hammaddelerde Sürdürülebilir Fiyat Zincirlerine İlişkin Stratejik Mutabakat Zaptı’nı bugün imzaladık. Arjantin sanayisine ve istihdamına fayda sağlıyor. ” açıklamasını yaptı.

Von der Leyen dün Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile Brasila’daki Planalto Sarayı’nda bir görüşme yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu